Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, armstolar, 3 st, ek,
66
Okänd designer, 1960-tal, armstolar, 3 st, ek,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Stolab, matbord med 2 iläggsskivor, massiv björk, Björka, design 1955,
71
Ekström, Yngve för Stolab, matbord med 2 iläggsskivor, massiv björk, Björka, design 1955,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 4 st, rödlaserad björk, Lilla Åland, design 1942,
72
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 4 st, rödlaserad björk, Lilla Åland, design 1942,
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, TV-bänk, svart, härdat glas och aluminium,
75
Okänd designer, TV-bänk, svart, härdat glas och aluminium,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skåp, gråmålad fur, empiretyp, delvis 1800-tal,
76
Skåp, gråmålad fur, empiretyp, delvis 1800-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hassbjer, Åke för Tingströms, tillskriven, matbord med en fanerad iläggsskiva, bok och teak samt 4 stolar bok,
79
Hassbjer, Åke för Tingströms, tillskriven, matbord med en fanerad iläggsskiva, bok och teak samt 4 stolar bok,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Arbén, Love för Lammhults, matbord, vit lamniat på kromade ben, ellipsformat,
81
Arbén, Love för Lammhults, matbord, vit lamniat på kromade ben, ellipsformat,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
84
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, soffa, 2-sits, bok med heltäckande, delvis djuphäftad grön plyschklädsel,
85
Okänd designer, 1950-tal, soffa, 2-sits, bok med heltäckande, delvis djuphäftad grön plyschklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,
108
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
111
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
118
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
119
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
120
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
126
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
129
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
130
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
132
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
169
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
170
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
171
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
172
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
173
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
177
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
178
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
179
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
190
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
199
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj, böjträ med naturfärgad canvasklädsel, Poem (senare Poäng),
286
Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj, böjträ med naturfärgad canvasklädsel, Poem (senare Poäng),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun skinnklädsel, Klinte,
287
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun skinnklädsel, Klinte,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
323
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
394
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Lampbord, skuren valnöt med rödbrokig marmorskiva,
426
Lampbord, skuren valnöt med rödbrokig marmorskiva,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1940-50-tal, byrå, mahogny och poppelrot,
427
Okänd designer, 1940-50-tal, byrå, mahogny och poppelrot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fridhagen, Bertil för Bröderna Andersson Ekenässjön, soffgrupp 3 delar, teak, Cuba
431
Fridhagen, Bertil för Bröderna Andersson Ekenässjön, soffgrupp 3 delar, teak, Cuba
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC) Silkeborg, soffbord, teak,
432
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC) Silkeborg, soffbord, teak,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
451
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Slagbord, fur, allmogearbete, 1800-tal,
457
Slagbord, fur, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fällbord, mahogny på fot i bonad björk, senempire, 1800-talets mitt,
458
Fällbord, mahogny på fot i bonad björk, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
459
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
460
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
461
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
462
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
463
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
464
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
465
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
467
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
468
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.