Okänd designer, 1960-tal, armstolar, 3 st, ek,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ekström, Yngve för Stolab, matbord med 2 iläggsskivor, massiv björk, Björka, design 1955,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 4 st, rödlaserad björk, Lilla Åland, design 1942,
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd designer, TV-bänk, svart, härdat glas och aluminium,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skåp, gråmålad fur, empiretyp, delvis 1800-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Hassbjer, Åke för Tingströms, tillskriven, matbord med en fanerad iläggsskiva, bok och teak samt 4 stolar bok,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Arbén, Love för Lammhults, matbord, vit lamniat på kromade ben, ellipsformat,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffa, 2-sits, bok med heltäckande, delvis djuphäftad grön plyschklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj, böjträ med naturfärgad canvasklädsel, Poem (senare Poäng),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun skinnklädsel, Klinte,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Lampbord, skuren valnöt med rödbrokig marmorskiva,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, byrå, mahogny och poppelrot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fridhagen, Bertil för Bröderna Andersson Ekenässjön, soffgrupp 3 delar, teak, Cuba
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC) Silkeborg, soffbord, teak,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slagbord, fur, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fällbord, mahogny på fot i bonad björk, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK