Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
701
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
709
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus,
714
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, olja, komposition,
715
Jönsson, Barbro, olja, komposition,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
716
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
717
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, regnväder,
718
Agnell, Olle, olja, regnväder,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I,
719
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
720
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, olja, Luktpenséer,
721
Höglund, Erik, olja, Luktpenséer,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, olja, blomsterstilleben,
722
Höglund, Erik, olja, blomsterstilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
727
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersson, Åke Wilhelm, gouache, kubistisk komposition, signerad och daterad 1950,
729
Andersson, Åke Wilhelm, gouache, kubistisk komposition, signerad och daterad 1950,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, litografi på folie, faun och nymf,
731
Bengtsson, Walter, litografi på folie, faun och nymf,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, Fragment i skymning,
732
Qvarsebo, Mikael, olja, Fragment i skymning,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
733
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Törning, Erik, olja, landskap,
734
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
735
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, engelsk stadsbild med barn,
736
Okänd konstnär, akvarell, engelsk stadsbild med barn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
737
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
745
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Wiking, olja, landskap,
746
Svensson, Wiking, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Netterblad, Per Olof, akvarell, nakenstudie,
747
Netterblad, Per Olof, akvarell, nakenstudie,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Törning, Erik, gouache, mor med barn,
748
Törning, Erik, gouache, mor med barn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglitografier, 2 st, samramade, delvis handkolorerade, Sankta Katarina respektive Sankta Birgitta av Vadstena,
749
Olson, Erik, färglitografier, 2 st, samramade, delvis handkolorerade, Sankta Katarina respektive Sankta Birgitta av Vadstena,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, akryl, Meccano med fågel I,
750
Strid, Hardy, akryl, Meccano med fågel I,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lignell, Sven, olja, Tankar,
751
Lignell, Sven, olja, Tankar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen,
755
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
758
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
759
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
761
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
762
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
766
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Sven Inge, olja, komposition,
769
Höglund, Sven Inge, olja, komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Huss Wallin, Mona, färglito, stadsbild,
770
Huss Wallin, Mona, färglito, stadsbild,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, kustparti,
790
Jerken, Erik, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Allan, olja, vinterlandskap med storskrakar,
791
Andersson, Allan, olja, vinterlandskap med storskrakar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Sven, olja, stilleben med gula rosor,
792
Johansson, Sven, olja, stilleben med gula rosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
793
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Törning, Erik, olja, kustparti,
794
Törning, Erik, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gripenholm, Ulf, färglito, delvis handkolorerad, sittande akt,
800
Gripenholm, Ulf, färglito, delvis handkolorerad, sittande akt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
804
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrmålning, gouache på ben, kopia efter Gainsborough (?)
819
Miniatyrmålning, gouache på ben, kopia efter Gainsborough (?)
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Romberg, Erik Jakob, minnestavla, gouache på papper, sign, i sk glasmästarram, minne av Eugenia Pålsson,
824
Romberg, Erik Jakob, minnestavla, gouache på papper, sign, i sk glasmästarram, minne av Eugenia Pålsson,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Solfjäder, bemålat siden, sekelskiftet 1900,
827
Solfjäder, bemålat siden, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Garreau, L P F efter Van Huysum, Jan, kopparstick, handkolorerat, blomsterstilleben,
828
Garreau, L P F efter Van Huysum, Jan, kopparstick, handkolorerat, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, skånskt landskap med hus,
839
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, skånskt landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, räv med höna,
840
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, räv med höna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.