Laddar...
701
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
709
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
714
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
715
Jönsson, Barbro, olja, komposition,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
716
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
717
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
718
Agnell, Olle, olja, regnväder,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
719
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
720
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
721
Höglund, Erik, olja, Luktpenséer,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
722
Höglund, Erik, olja, blomsterstilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
727
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
729
Andersson, Åke Wilhelm, gouache, kubistisk komposition, signerad och daterad 1950,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
731
Bengtsson, Walter, litografi på folie, faun och nymf,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
732
Qvarsebo, Mikael, olja, Fragment i skymning,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
733
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
734
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
735
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
736
Okänd konstnär, akvarell, engelsk stadsbild med barn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
737
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
745
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
746
Svensson, Wiking, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
747
Netterblad, Per Olof, akvarell, nakenstudie,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
748
Törning, Erik, gouache, mor med barn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
749
Olson, Erik, färglitografier, 2 st, samramade, delvis handkolorerade, Sankta Katarina respektive Sankta Birgitta av Vadstena,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
750
Strid, Hardy, akryl, Meccano med fågel I,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
751
Lignell, Sven, olja, Tankar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
755
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
758
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
759
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
761
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
762
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
766
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
769
Höglund, Sven Inge, olja, komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
770
Huss Wallin, Mona, färglito, stadsbild,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
790
Jerken, Erik, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
791
Andersson, Allan, olja, vinterlandskap med storskrakar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
792
Johansson, Sven, olja, stilleben med gula rosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
793
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
794
Törning, Erik, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
800
Gripenholm, Ulf, färglito, delvis handkolorerad, sittande akt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
804
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
819
Miniatyrmålning, gouache på ben, kopia efter Gainsborough (?)
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
824
Romberg, Erik Jakob, minnestavla, gouache på papper, sign, i sk glasmästarram, minne av Eugenia Pålsson,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
827
Solfjäder, bemålat siden, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
828
Garreau, L P F efter Van Huysum, Jan, kopparstick, handkolorerat, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
839
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, skånskt landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
840
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, räv med höna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.