Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier.
2
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier.
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Zelig, Louis, brosch (!), bemålat porslin, dekor av fabeldjur,
52
Zelig, Louis, brosch (!), bemålat porslin, dekor av fabeldjur,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
55
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Cers-Winberg. Edna, batiktryck, stående dam,
80
Cers-Winberg. Edna, batiktryck, stående dam,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, landsväg med kärra,
88
Jönsson, Bror, olja, landsväg med kärra,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
89
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
90
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
102
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
103
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
104
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
105
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
106
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
107
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
114
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
115
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
117
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
127
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
128
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
134
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
135
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
136
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotografisk reproduktion, porträtt at Oskar II i uniform med ordnar,
146
Fotografisk reproduktion, porträtt at Oskar II i uniform med ordnar,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Hötorget,
168
Erixson, Sven X:et, färglito, Hötorget,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, olja, komposition,
174
Antonyi, Imre, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, olja, komposition,
175
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
180
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
181
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard, pastellkrita, blomma och mal, signerad och daterad -92,
198
Bernadotte, Sigvard, pastellkrita, blomma och mal, signerad och daterad -92,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
200
Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden,
201
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, olja, vinterlandskap,
214
Brandt, Carl, olja, vinterlandskap,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Johansson, Arvid, olja, fiskebåt i skymning,
215
Johansson, Arvid, olja, fiskebåt i skymning,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
285
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
295
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
299
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
307
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
308
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
309
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
310
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
312
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
313
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
315
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti äldre grafik, teckningar mm
316
Parti äldre grafik, teckningar mm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leloupe Janssen, Nicole, akvarell med täckvitt, sittande dam,
377
Leloupe Janssen, Nicole, akvarell med täckvitt, sittande dam,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Guzsik, Odön, olja, Gamla Elisabethbron med Buda slott i fonden - motiv från Budapest,
378
Guzsik, Odön, olja, Gamla Elisabethbron med Buda slott i fonden - motiv från Budapest,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, man med vinbägare,
379
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, man med vinbägare,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, olja, blommande träd med Mont Blanc i fonden,
380
Okänd italiensk konstnär, olja, blommande träd med Mont Blanc i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Busch, O A, Operabyggnaden i Stockholm. Festskrift i anledning af dess invigning den 19 september 1898,
381
Bok, Busch, O A, Operabyggnaden i Stockholm. Festskrift i anledning af dess invigning den 19 september 1898,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.