Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, utsikt från Posillipo mot Castel' Ovo med Vesuvius i fonden,
382
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, utsikt från Posillipo mot Castel' Ovo med Vesuvius i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, olja, lokomotivet LNER "Queen of the Scots",
383
Okänd engelsk konstnär, olja, lokomotivet LNER "Queen of the Scots",
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
436
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsbåt,
437
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsbåt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, koposition med kvinnoansikte,
438
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, koposition med kvinnoansikte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
439
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, färglito, 'New York',
440
Strüwer, Ardy, färglito, 'New York',
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Panitzsch, Robert, olja, interiör med läsande kvinna,
450
Panitzsch, Robert, olja, interiör med läsande kvinna,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
453
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
455
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
456
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Nash, Jörgen, färglito, "Vingeslag over vandet",
474
Nash, Jörgen, färglito, "Vingeslag over vandet",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Liljebladh, Birgitta, etsning, figurkomposition,
476
Liljebladh, Birgitta, etsning, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
477
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
514
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
519
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
568
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
572
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nell, Eugen, gouache, kvinnoporträtt, signerad Nell och daterad 1956,
580
Nell, Eugen, gouache, kvinnoporträtt, signerad Nell och daterad 1956,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
581
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
591
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
592
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Karta, kopparstucken, Asia, omkring 1820,
593
Karta, kopparstucken, Asia, omkring 1820,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, "Céramica"
594
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, "Céramica"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
634
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
635
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
649
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
650
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
651
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
652
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
653
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
654
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
657
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
658
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
662
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
664
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
665
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
666
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
667
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
668
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
669
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
670
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,
673
Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, bild från dansk-svensk militärövning,
691
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, bild från dansk-svensk militärövning,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
697
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
698
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
699
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
700
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.