Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
33
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,
34
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
109
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
110
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserat lergods, Kina, antagligen Tang (618-907), stående hovdam,
113
Gravfigurin, delvis glaserat lergods, Kina, antagligen Tang (618-907), stående hovdam,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
4 del orientaliskt porslin; kopp med fat, Kina, Qianlong, skålfat, Kina 1800-ta samt thekanna, Japan, 1800-tal,
116
4 del orientaliskt porslin; kopp med fat, Kina, Qianlong, skålfat, Kina 1800-ta samt thekanna, Japan, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, Doauguang (1820-50), blå underglasyrdekor av krigare mm, sidor med hänklar,
136
Golvurna, porslin, Kina, Doauguang (1820-50), blå underglasyrdekor av krigare mm, sidor med hänklar,
Slutpris24 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
195
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
264
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
301
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
302
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
307
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
321
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, antagligen republik, 1900-talets 1 hälft,
352
Skålfat, cloissonnéarbete, Kina, antagligen republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
355
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
356
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
357
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Thekannor, 2 st, matkärl med lock samt rökelsekar, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
358
Thekannor, 2 st, matkärl med lock samt rökelsekar, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris8 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,
385
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal,
392
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)
420
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, alm med metallbeslag, Korea, 1900-talets 2 hälft, front med lådor och skåpsdörr
444
Förvaringsmöbel, alm med metallbeslag, Korea, 1900-talets 2 hälft, front med lådor och skåpsdörr
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
465
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
478
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
481
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund,
517
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Skulptur, kolossalformat, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
519
Skulptur, kolossalformat, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Avslutad
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
529
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
530
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
535
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
537
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
546
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
570
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
581
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo,
584
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj,
629
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
663
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
693
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
706
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsdekorationer, 6 + 6 st samt serviettringar, 15 st, svarvat och lackerat trä, dekor av fåglar mot blå och förgylld fond,
733
Bordsdekorationer, 6 + 6 st samt serviettringar, 15 st, svarvat och lackerat trä, dekor av fåglar mot blå och förgylld fond,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1,
761
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
766
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.