Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
292
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
301
Skivspelare, Lenco, L90
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
303
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
313
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
318
Brevpress (del av tobaksburk?), svärtat gjutgods, 18-1900-tal, dekor av stående man, h 8,5 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
319
Halmbock, längd 73 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
321
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
326
Koppel, Henning för Torben Ørskov & Co, skålar, 3 st, röd melamin, gjuten signatur, diameter 18-22 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
327
Parti julpynt, ca 20 delar
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
331
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
336
Herrskor, Hugo Boss, storlek 39, i originalförpackning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
345
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
353
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
356
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av Gustavs III porträtt, h 95 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
363
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
365
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
373
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
382
Sadel, Kiefer
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
385
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
405
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
413
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
415
Dockhuvud till blunddocka, bisquit med människohår, Armand Marseill 390, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
421
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
425
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
428
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
429
Damcykel, Marvis Solhaga Classic 3, framstår i närmast nyskick
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
434
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
443
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
465
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
468
Tantalus, ek med mässingsbeslag, tre glasflaskor, längd 35 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
473
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
475
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
476
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
477
König, 2.2 högtalarset, oanvänd i originalförpackning
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
478
Hemmabiosystem, Grundig, Scenos, 5.1, förefaller oanvänd i originalförpackning
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
479
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
480
Bluray-spelare, Sony BDP-S1700, oöppnad i oriiginalförpackning,
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
482
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
483
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
502
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
505
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
521
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
522
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
523
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
532
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
534
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
537
Okänd designer för BH Edlunds Silverfabrik, vas, tenn, dekor av blommor, stämplad, höjd 19 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.