Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
12
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
34
Cigarrskrin, silver med sandelträinredning, Tyskland, 1900-talets mitt, l 28 cm, total vikt 1445 gram, ägargravyr
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
40
Hansen, Fritz, klädhängare, kromat stål, "Coat tree", höjd 192 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
43
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
52
Okänd designer för Julius Eriksson & C:o nickel- & nysilverfabrik, Örebro, hylla, trä och förnicklad metall, sekelskiftet 1900, etikettmärkt, l 80 cm, bruksslitage
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
61
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
63
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
65
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
76
Dragspel, Traviata, medföljer låda
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
77
3 delar sameslöjd, renhorn mm, 2 konservöppnare samt eldstål
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
79
Saltflaska samt salladsbestick, masurbjörk och renhorn, sameslöjd, framstår oanvända
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
80
5 delar läderarbeten, påsar mm, sameslöjd, framstår oanvända
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
89
Tagine, koppar med mässingsdetaljer, Nordafrika, 1900-tal, diameter 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
95
Parti LP-skivor, ca 15 st, bl.a Elvis, Procol Harum, ABBA, Hendrix mm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
101
Systemkamera, Konica TC med extra objektiv, väska och stativ
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
105
Fiskbestick, 12 + 12 st, nysilver med ivorineskaft, England, 1900-talets 1 hälft, i etui
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
112
Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av gruvtomte med kristall, l 13 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
118
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
125
Tuner samt CD-spelare, Atoll, TU80 resp CD100
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
132
Polhemslås, smide och mässing, A L Backlund, Eskilstuna, 1800-talets 2 hälft, modell 6 eller 9, total l 10 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
137
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Amalia", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 17 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
139
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
140
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
144
Torkhuv, Corla Super Lyx, krom, röd och svartlackerad metall, justerbar höjd, cirka 150 cm, slitage
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
150
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, serveringsbricka, hamrad dekor av äpplen mm, l 60 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
151
Förstärkare, Onkyo A-8067
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
166
Cykel, Giant Sierra Nevada, 24 vxl, 26"
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
170
Parti Volvo-relaterade föremål, 5 färgkartor samt 1 fotografi
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
177
Wendt, Wilhelmina (Tiddit) för Skånska Glasmanufakturen, bricka, isolit med silverintarsia, dekor av kentaur, stämplad Perstorp 1961, l 43 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
181
Skråpokal (?), mässing, Tyskland, 17-1800-tal, graverade namn på mästare och gesäller, h 30 cm
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
182
Dekorelement, 1 par, stengods, möjligen Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av konung respektive uggla, bredd 53 cm
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
190
Bordslystrar, 1 par, mässing och prismor på vit marmorsockel, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, h 48 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
195
Gueridon/vaxljusstaker, skuret trä och smide, renässansstil, 1900-talets 1 hälft, total h 92 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
200
Okänd designer för Moon Motor Co Saint Louis Missouri, kylarprydnad, kromad metall på marmorsockel, "Diana", total h 19,5 cm (endast 2000 Dianabilar producerades 1925-28)
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
202
Resekoffert, aluminium, Rimowa, 1900-talets 2 hälft, l cirka 80 cm, slitage, nycklar saknas
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
203
Resekoffert med kombinationslås, aluminium, Rimowa, 1900-talets 2 hälft, l cirka 80 cm, slitage
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
213
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
215
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
235
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
254
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
255
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
258
Spegel, mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets början, dekor av tandsnitt mm, h 156 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
260
Ljusstakar 1 par, mässing Skultuna Bruk No 87, höjd 17 cm,
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
265
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
268
Spegel, försilvrade metall, trä och emalj, baksida läderklädd, antagligen Nordafrika, h 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
274
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
291
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.