Laddar...

Novemberauktion

Auktion 24/11 klockan 16

Visning:

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Novemberauktion
Inkludera avslutade föremål
2d 9h
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
25
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
2d 9h
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
31
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 9h
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
33
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 9h
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
98
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Kniv i läderbalja, björk, horn pch smide, dekor av älg, total l 21 cm, framstår oanvänd
99
Kniv i läderbalja, björk, horn pch smide, dekor av älg, total l 21 cm, framstår oanvänd
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 9h
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
116
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 9h
Militära medaljer, 8 + 1 st, silver, total vikt 120 gram
135
Militära medaljer, 8 + 1 st, silver, total vikt 120 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 9h
Klockberlock, förgylld metall och emalj (och 14 karat guld?), Odd Fellows, h 2,5 cm, slitage
204
Klockberlock, förgylld metall och emalj (och 14 karat guld?), Odd Fellows, h 2,5 cm, slitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 2 st, förgylld metall och emalj, amerikansk Tempelherreorden, h 3,5 - 4 cm, slitage
205
Ordenstecken, 2 st, förgylld metall och emalj, amerikansk Tempelherreorden, h 3,5 - 4 cm, slitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 - 3 cm
216
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 - 3 cm
217
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm
218
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm
219
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5  cm
220
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Frederik III 1653, l 16 cm, vikt 50 gram
226
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Frederik III 1653, l 16 cm, vikt 50 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 9h
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Christian V 1671, l 16 cm, vikt 50 gram
227
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Christian V 1671, l 16 cm, vikt 50 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 - 3 cm
237
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5  - 3 cm
238
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5  cm
239
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5  - 3 cm
240
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 9h
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
309
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 9h
Sköld,  mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
310
Sköld, mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 9h
Gevär, slag från flintlås, Husqvarna, M/1815-49,  nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm
347
Gevär, slag från flintlås, Husqvarna, M/1815-49, nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 9h
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
373
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Svärdsorden (RSO), h 2,5  cm
396
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Svärdsorden (RSO), h 2,5 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 9h
4 silvermynt; 20 Lire Italien 1927, 1 $ USA 1887, 2 Kroner Danmark 1930 samt så kallad Maria Thersiathaler, total vikt 85 gram
420
4 silvermynt; 20 Lire Italien 1927, 1 $ USA 1887, 2 Kroner Danmark 1930 samt så kallad Maria Thersiathaler, total vikt 85 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 9h
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
428
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 9h
Cigarettskrin, läder, förgylld brons och emalj, tillverkat av Kartuschlåda för officer vid kavalleriförband (i detta fall sannolikt Kronprinsens Husarer Malmö., senare insats i förgyllt silver
449
Cigarettskrin, läder, förgylld brons och emalj, tillverkat av Kartuschlåda för officer vid kavalleriförband (i detta fall sannolikt Kronprinsens Husarer Malmö., senare insats i förgyllt silver
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 9h
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
520
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
2d 9h
Parti frimärken, huvudsakligen Sverige, delvis postfriska
529
Parti frimärken, huvudsakligen Sverige, delvis postfriska
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Parti silvermynt, vikt 217 gram
540
Parti silvermynt, vikt 217 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 9h
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
541
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 9h
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
633
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Vinsch, krom, diameter 9 cm
651
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 9h
Kavajkedja för ordensminiatyrer (släpspänne), förgyllt silver, l 6 cm
683
Kavajkedja för ordensminiatyrer (släpspänne), förgyllt silver, l 6 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Stort parti silvermynt, Sverige, Gustav V - Gustav VI Adolf, total vikt 2,5 kilo
783
Stort parti silvermynt, Sverige, Gustav V - Gustav VI Adolf, total vikt 2,5 kilo
Aktuellt bud7 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2d 9h
Album för fotografier, Zeppelin Weltfahrten, med 264 bromsilverfotografier, 1933, ej genomgången, medföljer bok Die Hindenburg
786
Album för fotografier, Zeppelin Weltfahrten, med 264 bromsilverfotografier, 1933, ej genomgången, medföljer bok Die Hindenburg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 9h
Salutkanon, brons på trälavett, Milennium 2000, l 37 cm
838
Salutkanon, brons på trälavett, Milennium 2000, l 37 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.