Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
3
Allard, Gunilla för Lammhults, soffbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago 3", design 2001, dia 90 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
13
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
14
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
21
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
23
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
39
Okänd designer för Bulthaup, barstolar, 4 st, bok, höjd 70 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
40
Hansen, Fritz, klädhängare, kromat stål, "Coat tree", höjd 192 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
42
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
46
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
47
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
48
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
49
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
50
Allard, Gunilla för Lammhults, rullbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago", design 2001, dia 53 cm
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
53
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
55
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
85
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1993, normalt bruksslitage
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
117
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
122
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
127
Rökbord, skuret trä, Asien, dekor av elefanter, modern tillverkning, något öga saknas, diameter 46 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
153
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
171
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
172
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
173
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
183
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
215
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
233
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
234
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
241
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
250
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", design 2002
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 7 500 SEK
314
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
315
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
333
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
344
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
345
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
371
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
381
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
412
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
414
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
424
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
442
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
444
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
452
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
453
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
455
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Startbud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
481
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
499
Okänd designer för Bröderna Wigells Stolfabrik, pinnsoffa, björk, "Florida", l 130 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.