Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Ring, 18 karat rödguld, stämplad John Victorin Varberg, 1900-talets början, innerdiameter 16 mm, vikt 3 gram
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Johan Pettersson Stockholm 1937, l 60 cm, vikt 4,9 gram
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Brosch/hänge, 18 karat rödguld, nyrokokostil, stämplad Gustav Dahlgren Malmö 1947, h 5 cm, vikt 6 gram
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Collier, sötvattenspärlor med lås i 18 karat rödguld, guldvikt cirka 1 gram, defekt
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; vas samt 2 dosor (1 defekt), total vikt 190 gram
Aktuellt bud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 14 karat rödguld med 2 vita stenar, 1800-tal, utländska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 4,1 gram
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kauppi, Elis för Kupittaan Kulta, Åbo, ring, sterlingsilver med 2 kulslipade chrysopraser, innerdiameter, 18 mm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hvorslev, Theresia för Alton, Falköping, hänge med kedja, brons, signerat, dia 5 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Minowa, Etsuko för Nordisk Kokusai AB, ring, sterlingsilver, stämplad Sundbyberg 1977, innerdiameter 16 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver med glasfluss, så kallat bunadssmycke, stämplat Magnus Aase, Bergen, medföljer brosch med hängen silver, dia 6 respektive h 9 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klackring, 18 kara rödguld med hematit, stämplad Ateljé Bern Landskrona 1963, vikt 7,4 gram
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kedja med 3 hängen, 18 karat rödguld, symboler för Tro, Hopp och Kärlek, utländska stämplar, total vikt 2,4 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för Ceson, ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om total 0,05 carat enligt gravyr, stämplad Göteborg, innerdiameter 11 mm, vikt 1,9 gram
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti silver, Tyskland, Norge och Sverige, total vikt 230 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti guld, 18 karat; hänge, örhänge med tsavorit (?), klockboett samt 2 örhängen, total vikt 12,4 gram, skador
Aktuellt bud6 000 SEK
Värdering6 500 - 700 SEK
Holth, Ivar T, egen verkstad, Oslo, brosch, silver med blå emalj, geometrisk form, l 6,5 cm, medföljer 2 örhängen, dito, dessa stämplade Einar Modahl Oslo
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4 silvermynt; 20 Lire Italien 1927, 1 $ USA 1887, 2 Kroner Danmark 1930 samt så kallad Maria Thersiathaler, total vikt 85 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, svenska stämplar, innerdiameter 20 mm, vikt 3,7 gram
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti silver, skedar, bägare mm, total vikt 300 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld, slät, svenska importstämplar, innerdiameter 12 mm, vikt 1,8 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karaff med propp, glas med silverfattning, stämplad Erik Nilsson Halmstad, h 23 cm, ägargravyr
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aktuellt bud700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, dekagonala, stämplade Uppsala, h 8,5 cm, fylld fot, repor
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, dekor av nallebjörn, stämplad Guldfynd, total vikt 1,9 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hänge, 14 karat rödguld, hjärtformat, stämplat Hermann Siersböl, Kastrup, b 2 cm, vikt 2,2 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kedja, 14 karat rödguld, utländska stämplar, l 32 cm, vikt 1,9 gram
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 60 cm, vikt 5,1 gram
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Bägare, 2 st samt mugg, silver, h 5 - 10 cm, total vikt 170 gram, minsta bägaren med gravyr
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, l 44 cm, vikt 4,6 gram
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med åttkantslipad diamant, , stämplad Rahléns Guld Borås, innerdiameter 19 mm, vikt 7,1 gram
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 3 st, silver, runda, stämplade Uppsala, h 8,5 cm, gravyr, fylld fot
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver; uppläggningsbestick mm, total vikt 410 gram
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Amulett, skuren jade, så kallad Hei Tiki, Maori, Nya Zeeland, 1900-tal, längd 46 mm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Eker, Anna-Greta, armband, sterling, Norge, innerdiameter 6 x 6,5 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Urban, Rey, halsband, sterlingsilver, stämplat Stockholm 1965, innerdiameter 11 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, Nyslott, askfat, silver, signerat, längd 9 cm, vikt 160 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti silvermynt, vikt 217 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Aktuellt bud900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Örhängen 1 par, 18 karat rödguld med grön sten, total vikt 1,1 gram, medföljer hänge, 14 karat rödguld, detta vikt 0,2 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, 6 st samt sockersked, silver, Prins Albert, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 170 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Noa, ring samt 2 örhängen, förgyllt silver och emalj, dekor av margueriter, ring innerdiameter 18 mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsset, 5 delar, silver, Tyskland, 1910-20-tal; 2 tracherbestick, 2 gafflar samt salt- och pepparkar, oidentifierade stämplar HB, i etui
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK