Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 16h
Zarfer, 6 st, silver, osmanska riket, 18-1900-tal, dekor av byggnader mm, delvis stämplade med thugra, dia 5,5 cm, total vikt 165 gram, slitage, bristningar
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 16h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 21 cm, fyllda
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
Double coaster, sterlingsilver och valnöt, England, George III, stämplad Robert Hennell I London 1789, dubbla, oidentifierade crests, längd 18 cm, mittstång saknas
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Öhman, Martin, egen verkstad, cigarettburk, sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplad Halmstad 1991, längd 9 cm, vikt 150 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, silver, kulhamrad modell, stämplad, diameter 10 cm, vikt 103 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Sked, sterlingsilver, slät modell, stämplad William Soame London 1756, oidentifierad adlig crest, vikt 75 gram
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Stort parti smycken, bijouterier mm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Snusdosa, silver, rektangulär med avfasade hörn, invändigt förgylld, otydliga stämplar Uppsala 1842, l 7 cm, vikt 70 gram, bristning
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Coasters, 6 st, silver, Finland, 1900-tal, dia 7 - 8,5 cm, total vikt 135 gram, ägargravyr
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 16h
Lockask, silver, möjligen Indien, 18-1900-tal, heltäckande dekor av fåglar, växtlighet mm, vikt 165 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
7 delar allmogesilver; spänne till psalmbok, 2 knappar samt 4 broscher, varav 2 stämplade Carl Kåhre Halmstad (verksam 1784-1817), 3 - 13 cm, total vikt 55 gram
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 16h
Theskedar, 4 + 1 + 1, silver, Tyskland, 1800-talets 1 hälft, total vikt 65 gram
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Militära medaljer, 8 + 1 st, silver, total vikt 120 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 16h
Uppläggningsskedar, 1 par, silver, nyrokokostil, stämplade Lars Larsson & Co Göteborg 1891, l 18 cm, total vikt 80 gram, i etui
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 16h
Wendt, Wilhelmina (Tiddit) för Skånska Glasmanufakturen, bricka, isolit med silverintarsia, dekor av kentaur, stämplad Perstorp 1961, l 43 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Brosch, Cartier, 18 karat rödguld med 22 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, korallformad, i etui från Cartier, otydliga stämplar, numrerad 017989, dia 5 cm, vikt 24 gram,
Startbud36 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
2d 16h
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, stämplade Johan Petterssons Eftr Stockholm 1956, dia 11 mm, total vikt 2,6 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Ring, 20 karat rödguld, slät, stämplad, CG Hallberg Köping 1937, innerdiameter 16 mm, vikt 2,5 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Ring, 18 karat vitguld, slät, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram, sten saknas
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
Ring, 18 karat rödguld med hematit, stämplad CG Hallberg u å, innerdiameter 16 cm, vikt 3,3 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Halskedja, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 60 cm, vikt 10,5 gram
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2d 16h
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Frederik III 1653, l 16 cm, vikt 50 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Christian V 1671, l 16 cm, vikt 50 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Ragoutsked, förgyllt silver, 1700-tal, graverad dekor, oidentifierade stämplar (möjligen Wevey, Schweiz), l 36 cm, vikt 125 gram, lagning
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med gröna ivorineskaft, oidentifierade stämplar, l 17 - 20 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 16h
Okänd designer för Ceson, manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, initialer RE, stämplade Göteborg 1953, total vikt 5,2 gram
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
2d 16h
Collier, odlade pärlor med silverlås, dia cirka 6 mm, l 65 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-tal, svenska importstämplar, höjd 19 cm
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
2 delar silver, lappsked, Juhls Kautokeino respektive miniatyrstol, möjligen pseudo-Hanau, total vikt 80 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, kors, 18 karat rödguld med akvamarin (?), stämplat Stockholm 1944, h 55 mm, vikt 10,2 gram
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tillskriven, ring, 18 karat rödguld med facettslipad bergkristall, stämplad Stockholm 1947 (?), innerdiameter 11 mm, vikt 4,6 gram
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Ring, 14 karat rödguld, USA, 1940, stämplad SLF New York, innerdiameter 16 mm, vikt 2,8 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Ring, 18 karat rödguld, stämplad P Andersson Borås 1906, innerdiameter 18 mm, vikt 6,7 gram
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
2d 16h
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, total vikt 11,5 gram
Aktuellt bud5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
2d 16h
Ringar, 2 st, 20 karat rödguld, total vikt 8,3 gram, ägargravyr
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
2d 16h
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot Stylist, dia 20 mm, med delvis förgylld stållänk
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1940, innerdiameter 20 mm, vikt 4 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkkantslipade diamanter, stämplad Bims guldsmide Göteborg u å, innerdiameter 16 mm, vikt 2,7 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, svensk importstämpel, innerdiameter 16 mm, vikt 2,1 gram
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Berlock/fotogömma, 18 karat rödguld, hjärtformad, svensk importstämpel, h 2 cm, vikt 2,3 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Hänge, 18 karat rödguld med majolikapärlor och vit sten, omarbetad av vigselringar, vikt 6,5 gram
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, otydliga svenska stämpler, innerdiameter 17 mm, vikt 4,2 gram
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK