Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- SkulpturRensa filter
10
Sterret Gitting, Kelsey, skulptur, skidåkare, brons på stensockel, signerad och daterad -76, höjd 26 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
12
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
62
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
88
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
90
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
112
Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av gruvtomte med kristall, l 13 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
113
Bokstöd/figuriner, 1 par, porslin, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, 18-1900-tal, h 17 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
121
Laub Eberlein, Kirsten för Porsgrund Porselän, figuriner, 2 st, porslin, fåglar, handmålad koboltdekor, h 6 respektive 8 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
143
Tilgman, Harry för Tilgmans, skulptur, bemålat lergods, bison, signerad, höjd 20 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
154
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
162
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
163
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
174
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
175
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
184
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
198
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på vit marmorsockel, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 1996 och numrerad 2/12, h 26 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
200
Okänd designer för Moon Motor Co Saint Louis Missouri, kylarprydnad, kromad metall på marmorsockel, "Diana", total h 19,5 cm (endast 2000 Dianabilar producerades 1925-28)
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
214
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
221
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
244
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
245
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
249
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, glaserat stengods, sjöodjur/dinosaurie, signerad, h 25 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
304
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
312
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
319
Halmbock, längd 73 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
325
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
328
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, stående tomteflicka, etikettsignerad, h 14 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
352
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
363
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
398
Thörn, Thure, skulptur, patinerad brons, Sommarflickor, signerad och numrerad 12/15, h 40 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
413
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
454
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
461
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
488
Skulptur, förgylld brons, Laughing Buddha på lotustron, oidentifierad yantrastämpel, h 24 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
519
Okänd konstnär, reliefer, 1 par, konstnärspar, delvis bemålat och skuret trä och keramik, antagligen Tyskland, 1800-tal, diameter 35 respektive 36 cm
Startbud4 400 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
542
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
545
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
573
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
574
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
588
Höglund, Erik för Boda, glashängen (för kandelaber) 5 + 1, klarglas, gjuten dekor av ansikte, dia 5,5 - 8,5 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
590
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
626
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, svart glasmassa, signerad, höjd 26 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
628
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
639
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna, höjd 15 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
645
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
646
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
660
Jungnelius, Åsa för Kosta Boda, skulptur, "Nagellacket röd" ur serien Make up, glas, höjd 12 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
695
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och polerad brons på bronssockel, stående kvinnogestalt, signerad,daterad 2003 och numrerad 1/11, h 41 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.