Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 16h
Sterret Gitting, Kelsey, skulptur, skidåkare, brons på stensockel, signerad och daterad -76, höjd 26 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 16h
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
2d 16h
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
2d 16h
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av gruvtomte med kristall, l 13 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Bokstöd/figuriner, 1 par, porslin, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, 18-1900-tal, h 17 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Laub Eberlein, Kirsten för Porsgrund Porselän, figuriner, 2 st, porslin, fåglar, handmålad koboltdekor, h 6 respektive 8 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Tilgman, Harry för Tilgmans, skulptur, bemålat lergods, bison, signerad, höjd 20 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
2d 16h
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
2d 16h
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
2d 16h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på vit marmorsockel, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 1996 och numrerad 2/12, h 26 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
2d 16h
Okänd designer för Moon Motor Co Saint Louis Missouri, kylarprydnad, kromad metall på marmorsockel, "Diana", total h 19,5 cm (endast 2000 Dianabilar producerades 1925-28)
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
2d 16h
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 16h
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2d 16h
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 16h
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 16h
Halmbock, längd 73 cm
Halmbock, längd 73 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 16h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Thörn, Thure, skulptur, patinerad brons, Sommarflickor, signerad och numrerad 12/15, h 40 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 16h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Startbud4 400 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
2d 16h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 16h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna,  höjd 15 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 16h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 16h
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 16h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 16h
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och polerad brons på bronssockel, stående kvinnogestalt, signerad,daterad 2003 och numrerad 1/11, h 41 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK