Laddar...

Novemberauktion

Auktion 24/11 klockan 16

Visning:

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Novemberauktion
Inkludera avslutade föremål
2d 10h
Zarfer, 6 st, silver, osmanska riket, 18-1900-tal, dekor av byggnader mm, delvis stämplade med thugra, dia 5,5 cm, total vikt 165 gram, slitage, bristningar
5
Zarfer, 6 st, silver, osmanska riket, 18-1900-tal, dekor av byggnader mm, delvis stämplade med thugra, dia 5,5 cm, total vikt 165 gram, slitage, bristningar
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 10h
Lockask, silver, möjligen Indien, 18-1900-tal, heltäckande dekor av fåglar, växtlighet mm, vikt 165 gram
131
Lockask, silver, möjligen Indien, 18-1900-tal, heltäckande dekor av fåglar, växtlighet mm, vikt 165 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
154
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 10h
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
155
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 10h
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
244
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
245
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
Spegel, försilvrade metall, trä och emalj, baksida läderklädd, antagligen Nordafrika, h 50 cm
268
Spegel, försilvrade metall, trä och emalj, baksida läderklädd, antagligen Nordafrika, h 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
274
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
291
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
292
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
309
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 10h
Sköld,  mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
310
Sköld, mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 10h
Spjutspetsar/ljuster, Etiopien, 1900-tal, längd 36-38 cm
316
Spjutspetsar/ljuster, Etiopien, 1900-tal, längd 36-38 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 10h
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
324
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 10h
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
363
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
413
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 10h
Okänd kinesisk konstnär, tusch, stående konstnär, oidentifierat sigill, synlig pappersstorlek 67 x 45 cm
484
Okänd kinesisk konstnär, tusch, stående konstnär, oidentifierat sigill, synlig pappersstorlek 67 x 45 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
Okänd kinesisk konstnär, tusch, mytologisk scen, oidentifierat sigill, synli pappersstorlek 67 x 45 cm
485
Okänd kinesisk konstnär, tusch, mytologisk scen, oidentifierat sigill, synli pappersstorlek 67 x 45 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
Skulptur, förgylld brons, Laughing Buddha på lotustron, oidentifierad yantrastämpel, h 24 cm
488
Skulptur, förgylld brons, Laughing Buddha på lotustron, oidentifierad yantrastämpel, h 24 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 10h
Kunisada, Utagawa (Toyokuni III), träsnitt,skådespelare, 37 x 25 cm
506
Kunisada, Utagawa (Toyokuni III), träsnitt,skådespelare, 37 x 25 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 10h
Stridsklubbor, 2 st, trä, så kallade Knobkerries, Sydafrika, antagligen Zulu, längd 38-50 cm
518
Stridsklubbor, 2 st, trä, så kallade Knobkerries, Sydafrika, antagligen Zulu, längd 38-50 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 10h
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
520
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
2d 10h
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
542
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
545
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 10h
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
552
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 10h
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
572
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
585
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
Startbud600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 10h
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, 1 kopp Qianlong samt skål och assiett, 1800-tal, dia 9 - 11 cm
589
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, 1 kopp Qianlong samt skål och assiett, 1800-tal, dia 9 - 11 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 10h
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
607
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
608
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
622
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
625
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 10h
Vas, porslin, Ming-stil, Kina, 1900-tal, dekor av växter i wucai-färger, botten med Jiajings (1521-57) sexkaraktärsmärke, h 8 cm
649
Vas, porslin, Ming-stil, Kina, 1900-tal, dekor av växter i wucai-färger, botten med Jiajings (1521-57) sexkaraktärsmärke, h 8 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 10h
Bägare, 1 par, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 7 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
799
Bägare, 1 par, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 7 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 10h
Urna, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 35 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
800
Urna, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 35 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
2d 10h
Koffert, rotting med mässingsbeslag, Kina, 1900-talets 1 hälft, längd 91 cm
810
Koffert, rotting med mässingsbeslag, Kina, 1900-talets 1 hälft, längd 91 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.