Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
- BelysningRensa filter
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, koppar, Kotte (Artichoke), design 1958 för Langelinie Pavillonen i Köpenhamn, etikettsignerad, dia 84 cm,
Startbud50 000 SEK
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Bergström, Hans, bordslampa, trä och mässing, höjd 53 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, beigelackerad metall, "Bumling", modell 240/500, design 1968, etikettsignerad, dia 40 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, höjd 78 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Augustsson, Börne för Åseda, bordslampa, glas, så kallad Börnelampa, dekor i rött underfång
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vägglampa, fur, längd 53 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd designer, bordslampa, mässing och röd glaskupa, höjd 49 cm
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa, höjd 40 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för NAFA, Nybro, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av kulor, h inklusive skärmar 74 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tynell, Paavo för Taito Oy,hans art, vägg/skrivbordslampa, metall och manganhaltigt glas, höjd 24 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för ASEA, vägglampor, 2 st snarlika, mässing, 1950-tal, genombruten skärm, 1 stämplad ASEA, diameter 17 cm, 1 kulled saknar kåpa
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för ASEA, vägglampor, 1 par, mässing, 1950-tal, genombruten skärm, diameter 17 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer (Alice Nordin?) för Böhlmarks, bordlampa, brons med marmorerad glaskupa, dekor av tång och fiskar, 1910-tal, h 52 cm
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, bronserad metall på träsockel, h inklusive lampskärm 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, nysilver, art-déco, 1920-tal, dekor av delfiner, total h 27 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Startbud1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, 3-delad, teak, rökfärgade lampkupor, diameter 48 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, 50-60-tal, mässing, bakelit och glas, 3 ljuspunkter, höjd 52 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans-Agne, Markaryd, bordslampa, mässing, modell B 260, höjd 64 cm
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Stilarmaturer, Tranås, bordslampor, 1 par, glas och palisander, höjd 46 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampor, 1 par, alabaster, Italien, 1900-talets mitt, h inklusive skärmar 65 cm, någon lagning
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tynell, Paavo, hans art, taklampa, metall och glas, höjd 56 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Belid, bordslampa, orangelackerad metall och krom, höjd 53 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, vägglampor, brunlackerad metall, höjd 17 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampor, 2 st, porslin, Frankrike, 1900-tal, 1 signerad Mansard Paris, h 52 respektive 56 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, rödlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 60 cm, raster med smärre skada
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design, Stora modellen
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zimdal, Helge för Falkenbergs Belysning, taklampor, 3 st, lackerad mässing, "Löken", diameter 21 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK