Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
487
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dockhuvud till blunddocka, bisquit med människohår, Armand Marseill 390, 1900-talets början
498
Dockhuvud till blunddocka, bisquit med människohår, Armand Marseill 390, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skråpokal (?), mässing, Tyskland, 17-1800-tal, graverade namn på mästare och gesäller, h 30 cm
500
Skråpokal (?), mässing, Tyskland, 17-1800-tal, graverade namn på mästare och gesäller, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
504
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
506
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
510
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
516
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti memorabilia, Marilyn Monroe, foton, böcker, kortlek, tidningar mm
517
Parti memorabilia, Marilyn Monroe, foton, böcker, kortlek, tidningar mm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
527
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
528
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
529
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
530
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
532
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
534
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mässingskandelabrar och -ljusstakar
540
Parti mässingskandelabrar och -ljusstakar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
546
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
557
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, marmorerat och bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av liggande kvinna mm, h 40 cm, dekorelement saknas, slitage
558
Kaminur, marmorerat och bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av liggande kvinna mm, h 40 cm, dekorelement saknas, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
570
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco, L90
571
Skivspelare, Lenco, L90
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
576
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
577
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
578
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
583
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
592
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
596
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cigarrskrin, silver med sandelträinredning, Tyskland, 1900-talets mitt, l 28 cm, total vikt 1445 gram, ägargravyr
598
Cigarrskrin, silver med sandelträinredning, Tyskland, 1900-talets mitt, l 28 cm, total vikt 1445 gram, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
605
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, totalt ca 110 delar
606
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, totalt ca 110 delar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
607
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Starkvinskanna, frostat glas med vitmetallmontage, sekelskiftet 1900, etsad dekor av växter, lock med sittande hund, h 32 cm
610
Starkvinskanna, frostat glas med vitmetallmontage, sekelskiftet 1900, etsad dekor av växter, lock med sittande hund, h 32 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
611
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
613
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
623
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
629
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
647
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
653
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Patronhållare för 9 kulpatroner, läder, l 13 cm, framstår oanvänd
656
Patronhållare för 9 kulpatroner, läder, l 13 cm, framstår oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
663
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
678
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
686
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
690
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, nysilver, organisk form, i originaletui från Illums, l 7 cm
696
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, nysilver, organisk form, i originaletui från Illums, l 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tagine, koppar med mässingsdetaljer, Nordafrika, 1900-tal, diameter 50 cm
708
Tagine, koppar med mässingsdetaljer, Nordafrika, 1900-tal, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jordglob, Columbus, 1900-talets mitt, träsockel, h 51 cm, bruksslitage
712
Jordglob, Columbus, 1900-talets mitt, träsockel, h 51 cm, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Saltflaska samt salladsbestick, masurbjörk och renhorn, sameslöjd, framstår oanvända
741
Saltflaska samt salladsbestick, masurbjörk och renhorn, sameslöjd, framstår oanvända
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
5 delar läderarbeten, påsar mm, sameslöjd, framstår oanvända
742
5 delar läderarbeten, påsar mm, sameslöjd, framstår oanvända
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
3 delar sameslöjd, renhorn mm, konservöppnare, korkskruv samt eldstål
743
3 delar sameslöjd, renhorn mm, konservöppnare, korkskruv samt eldstål
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.