Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Inkludera avslutade föremål
11d 6h
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
19
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Startbud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
11d 6h
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
11d 6h
Sleep Comfort för Jensen, Add-on-tray, frukostbricka vitlaserad ek, 60 x 38 cm, i oöppnad originalförpackning
51
Sleep Comfort för Jensen, Add-on-tray, frukostbricka vitlaserad ek, 60 x 38 cm, i oöppnad originalförpackning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Basförstärkare, Ampeq B3
54
Basförstärkare, Ampeq B3
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
11d 6h
Skrin, bemålat trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, invändigt tapetserad, l 41 cm
55
Skrin, bemålat trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, invändigt tapetserad, l 41 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
11d 6h
Originalcel, handmålad, scen ur Pelle Svanslös, signerad, synlig storlek 20 x 30 cm
56
Originalcel, handmålad, scen ur Pelle Svanslös, signerad, synlig storlek 20 x 30 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
11d 6h
Parti motorrelaterade föremål, replikahjälm Clay Regazzoni, tryck på duk Ferrari, stoppskylt mm
62
Parti motorrelaterade föremål, replikahjälm Clay Regazzoni, tryck på duk Ferrari, stoppskylt mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Serveringsbricka, marmor med aluminiumhandtag samt ljusstake för 4 ljus, aluminium, denna längd 41 cm, inköpta på Kisek i Båstad
72
Serveringsbricka, marmor med aluminiumhandtag samt ljusstake för 4 ljus, aluminium, denna längd 41 cm, inköpta på Kisek i Båstad
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
75
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
94
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
11d 6h
Gueridon/vaxljusstaker, skuret trä och smide, renässansstil, 1900-talets 1 hälft, total h 92 cm
96
Gueridon/vaxljusstaker, skuret trä och smide, renässansstil, 1900-talets 1 hälft, total h 92 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
11d 6h
Nikander, Pancho för Artek, tidningshylla/vedkorg, svartlackerat böjträ, "Kanto", h 56,5 cm
97
Nikander, Pancho för Artek, tidningshylla/vedkorg, svartlackerat böjträ, "Kanto", h 56,5 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
11d 6h
Okänd designer för Julius Eriksson & C:o nickel- & nysilverfabrik, Örebro, hylla, trä och förnicklad metall, sekelskiftet 1900, etikettmärkt, l 80 cm, bruksslitage
99
Okänd designer för Julius Eriksson & C:o nickel- & nysilverfabrik, Örebro, hylla, trä och förnicklad metall, sekelskiftet 1900, etikettmärkt, l 80 cm, bruksslitage
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
11d 6h
Laserstein, Lotte, julkort och brev, 3 delar
100
Laserstein, Lotte, julkort och brev, 3 delar
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
11d 6h
Armbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, graverad För nit och redlighet i rikets tjänst, diameter 33 mm
107
Armbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, graverad För nit och redlighet i rikets tjänst, diameter 33 mm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
11d 6h
Förstärkare, Okyo A-8067
109
Förstärkare, Okyo A-8067
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
11d 6h
Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar, 8 (!) st, tenn, funkisstil, signerade, h 12 cm
129
Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar, 8 (!) st, tenn, funkisstil, signerade, h 12 cm
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
11d 6h
Vinsch, krom, diameter 9 cm
138
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Stereoskop, Viewmaster med bilder, bland annat Drottning Elisabeths kröning
139
Stereoskop, Viewmaster med bilder, bland annat Drottning Elisabeths kröning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Lampetter till 1 ljus, 1 par, delvis bemålad mässing, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av Gustavs III porträtt mm, h 31 cm, någon lagning
148
Lampetter till 1 ljus, 1 par, delvis bemålad mässing, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av Gustavs III porträtt mm, h 31 cm, någon lagning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Parti tobakiana, 18-1900-tal; långpipor mm, någon del med skador
150
Parti tobakiana, 18-1900-tal; långpipor mm, någon del med skador
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
11d 6h
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Amalia", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 17 cm
153
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Amalia", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 17 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
11d 6h
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
160
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
11d 6h
Parti Lp-skivor, ca 35 st, bl.a Larsen, Krokus, Beatles, Art of noice mm
167
Parti Lp-skivor, ca 35 st, bl.a Larsen, Krokus, Beatles, Art of noice mm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
11d 6h
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
173
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
11d 6h
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
191
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.