Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
19
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
51
Sleep Comfort för Jensen, Add-on-tray, frukostbricka vitlaserad ek, 60 x 38 cm, i oöppnad originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
54
Basförstärkare, Ampeq B3
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
55
Skrin, bemålat trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, invändigt tapetserad, l 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
56
Originalcel, handmålad, scen ur Pelle Svanslös, signerad, synlig storlek 20 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
62
Parti motorrelaterade föremål, replikahjälm Clay Regazzoni, tryck på duk Ferrari, stoppskylt mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
72
Serveringsbricka, marmor med aluminiumhandtag samt ljusstake för 4 ljus, aluminium, denna längd 41 cm, inköpta på Kisek i Båstad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
75
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
94
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
96
Gueridon/vaxljusstaker, skuret trä och smide, renässansstil, 1900-talets 1 hälft, total h 92 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
97
Nikander, Pancho för Artek, tidningshylla/vedkorg, svartlackerat böjträ, "Kanto", h 56,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
99
Okänd designer för Julius Eriksson & C:o nickel- & nysilverfabrik, Örebro, hylla, trä och förnicklad metall, sekelskiftet 1900, etikettmärkt, l 80 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
100
Laserstein, Lotte, julkort och brev, 3 delar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
107
Armbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, graverad För nit och redlighet i rikets tjänst, diameter 33 mm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
109
Förstärkare, Okyo A-8067
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
129
Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar, 8 (!) st, tenn, funkisstil, signerade, h 12 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
138
Vinsch, krom, diameter 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
139
Stereoskop, Viewmaster med bilder, bland annat Drottning Elisabeths kröning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
148
Lampetter till 1 ljus, 1 par, delvis bemålad mässing, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av Gustavs III porträtt mm, h 31 cm, någon lagning
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
150
Parti tobakiana, 18-1900-tal; långpipor mm, någon del med skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
153
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Amalia", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
160
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
167
Parti Lp-skivor, ca 35 st, bl.a Larsen, Krokus, Beatles, Art of noice mm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
173
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
191
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
203
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
213
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
219
Kandelabrar, 1 par, mässing, renässansstil, 1900-tal, dekor av stående män, höjd 57 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
227
Klarinett, Armstrong, i låda, medföljer notställ
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
233
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
237
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
240
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern, ljusstakar, 3 st, nysilver, "Marianne", signerade, h 12,5 - 20,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
254
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
255
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
258
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
269
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
270
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
271
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
274
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
275
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
280
Tvättbalja, koppar på smidesställning, 1900-tal, dia 68 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
281
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
282
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
283
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
288
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
290
Margarinlåda, Vera, Zenith, 1900-talets mitt eller första hälft, längd 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
291
Okänd designer för Skultuna Messingsbruk, kandelaber för 4 ljus, mässing, "Mistel", design 2002, höjd 29 cm, i originalförpackning
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.