Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
296
Brasset, mässing koppar och järn
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
297
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
307
Kornett, Lignatone 2, i låda
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
309
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
310
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
311
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
312
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
315
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
316
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
335
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
345
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
353
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
358
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
359
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
360
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
363
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. teleskopiskt grillspett, masurbjörk och stål, medföljer utbytbar gaffel, skedblad samt fiskekrok, total l cirka 80 cm, oanvänt i original läderpåse
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
364
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. ryggsäck, läder med renhornsdetaljer, h 40 cm, oanvänd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
365
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
371
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
376
Parti dalahästar,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
387
Okänd designer för Eskilstuna Metall Industri, vas, funkis, dekor av man med oljelampa, stämplad 1936, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
392
Fartygsmodell, trä och textil, kustseglare, 1900-talets 2 hälft, l 117 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
394
Jardinière, nysilver, med glasinsats, 1900-talets början, l 36 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
396
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
404
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
405
Effektpedal, Bass pod, Line 6, längd 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
419
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
420
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
431
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
432
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
434
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
448
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
449
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
453
Dekorelement, 1 par, stengods, möjligen Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av konung respektive uggla, bredd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
458
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
459
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
463
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
465
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
466
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
467
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
471
3 delar nysilver; sockerskål med lock, vas med glasinsats samt lockask, h 4,5 - 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
477
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
484
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.