Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
406
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
407
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
409
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
429
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
435
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
437
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
438
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
439
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
470
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
474
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
477
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
485
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
486
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
497
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
502
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
505
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
521
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
524
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
527
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
532
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
541
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
543
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
550
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
553
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
582
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
588
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
602
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
608
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
615
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
628
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
634
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
651
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
652
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
653
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
671
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Slagbord, ek, 1800-tal, låda i sarg, totalt 185 x 106 cm, slitage
677
Slagbord, ek, 1800-tal, låda i sarg, totalt 185 x 106 cm, slitage
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skrivbord med hurts, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, l 135 cm, 1 mässingslist saknas
693
Skrivbord med hurts, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, l 135 cm, 1 mässingslist saknas
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
709
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
723
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrivbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, läderimiterande skiva, längd 120 cm
726
Skrivbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, läderimiterande skiva, längd 120 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sidobord, mahogny, empirestil, 1900-tal, halvmåneformat, låda i sarg, längd 60 cm, fanerskada
730
Sidobord, mahogny, empirestil, 1900-tal, halvmåneformat, låda i sarg, längd 60 cm, fanerskada
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.