Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
12
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
18
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
36
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
37
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
44
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
53
Kontorsstol, Kinnarps
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
136
Okänd designer, barnstolar, 1 par, delvis lackerat trä, stapelbara, höjd 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
137
Okänd designer för Nordic Brands, barnstolar, 1 par, bok, stapelbara, höjd 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
143
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
151
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
166
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
169
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
174
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
175
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
179
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
180
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
182
Stegstol, fur, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
188
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
189
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
218
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
222
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
223
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
224
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
228
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
229
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
242
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
243
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
263
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
266
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
267
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
268
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
276
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
284
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
287
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
302
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
303
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
313
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
314
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
331
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
336
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
341
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
342
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
343
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
375
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
378
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak och svärtat trä, längd 79 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
397
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
404
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.