Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Inkludera avslutade föremål
5d 8h
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
12
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
5d 8h
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
18
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
5d 8h
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
5d 8h
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
36
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
5d 8h
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
37
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
5d 8h
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal,  l 67 cm
44
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
5d 8h
Kontorsstol, Kinnarps
53
Kontorsstol, Kinnarps
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Okänd designer, barnstolar, 1 par, delvis lackerat trä, stapelbara, höjd 55 cm
136
Okänd designer, barnstolar, 1 par, delvis lackerat trä, stapelbara, höjd 55 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd designer för Nordic Brands, barnstolar, 1 par, bok, stapelbara, höjd 62 cm
137
Okänd designer för Nordic Brands, barnstolar, 1 par, bok, stapelbara, höjd 62 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
143
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
151
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
5d 8h
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
166
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
169
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
174
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
175
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
179
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
180
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Stegstol, fur, renoverad
182
Stegstol, fur, renoverad
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
188
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
189
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
218
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
222
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
223
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
224
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
228
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
229
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
242
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
243
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
5d 8h
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj,  brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
263
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
5d 8h
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
266
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
267
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
5d 8h
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956,  klädsel i vitt fårskinn, något slitage
268
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
5d 8h
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
276
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
284
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
5d 8h
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
287
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
302
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
303
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
Aktuellt bud900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
313
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
5d 8h
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
314
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
5d 8h
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
331
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
336
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
341
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Startbud4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
5d 8h
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
342
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
5d 8h
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
343
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.