Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
13
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
19
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
24
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
91
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
93
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
98
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
102
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
142
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
172
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
178
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
212
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
221
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
225
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
232
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
237
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
252
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
254
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
255
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
306
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
346
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
347
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
355
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
369
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
374
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti dalahästar,
376
Parti dalahästar,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
419
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
464
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
487
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
496
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
552
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
588
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
645
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
704
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
705
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.