Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
- MöblerRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avlastningsbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Barstolar, 4 st, bonad bok, mässing och sits i konstläder, 1960-70-tal, höjd 78 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nattygsbord, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, längd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
819
Nattygsbord/byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, h 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
820
Matbord med fällskiva, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, total längd 130 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
821
Byrå, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, 1900-tal, längd 65 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
825
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
848
Okänd designer för Ekornes, Norge, snurrfåtölj med fotpall, grå läderklädsel, "Stressless"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
849
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
850
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
852
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
854
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
856
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, hallmöbel med lös spegel, palisander med svart läderdyna, b 135 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
857
Okänd designer, 1950-tal, mediabänk, valnöt och valnötsrot med svärtade ben, b 91 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
861
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
872
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
875
Mogensen, Börge för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, ljus bok, modell 2100, senare, linneklädda dynor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
896
Hansen, Sören för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, svartlackerat trä, "Canada", modell 2252, 1940-50-tal, bemålning med bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
902
Biblioteksskåp med vitrindörrar, idegran, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, h 190 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
918
Byrå, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, b 90 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
949
Kontorsstol, Kinnarps
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK