Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
16
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, fåtölj, "Arabesk", design 1955,
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
17
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
20
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander, 2 utdragbara skivor i svart melamin, tot längd 200 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
22
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, jalusiskåp, palisander, b 92 cm, senare bakstycke och inredning
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
23
Stegstol, fur, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
24
Okänd designer, barskåp, palisander, nedre utdragbara skivor i melanin/palisander, bredd 101 cm, märken efter beslag
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
28
Okänd designer för Skaraborgs Möbelindustri Tibro, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, palisander, 1960-tal, totalt 250 x 100 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
31
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
32
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
36
Christiansen, Kai (hans art?), stolar, 6 st, massiv teak med original grönsvart ylleklädsel, otydligt stämplade MAY 062 (?)
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
41
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
45
Tibergaard, Gunnar Nielsen, tillskriven, skrivbord, palisander, 1950-60-tal, dubbla hurtsar med totalt 6 lådor, front med bokhylla, l 139 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
66
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
75
Waddell, Theodore för Cassina, matbord, kromat stål och vajer med rund glasskiva, modell 714, dia 135 cm, h 71 cm, smärre nagg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
76
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
88
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
89
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
90
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
116
Schriever Abeln, Fredrik för Örebro Glas, soffbord, körsbärsträ (?) med glasskiva, "Condor", längd 135 cm, skiva m liten nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
128
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
177
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 4 st, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955, bruksslitage
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
178
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
184
Trådrullevitrin, mahogny, Mölnlycke sytråd AB, 1900-talets mitt, h 60 cm, 1 mindre glas defekt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
205
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
207
Okänd designer för Ferdinand Lundkvist, lampbord, bonat trä och rotfanér, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, plakettmärkt, l 42 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
218
Lundgren, Gillis för IKEA, karmstol, "Eker", rödlackerat trä
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
222
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
224
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
225
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
231
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
258
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
266
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
267
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
268
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
269
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
270
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
302
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
311
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
328
Okänd designer, bänk, bonad fur, längd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
351
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffbord, rotfaner, Swedish Grace, l
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
363
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
366
Okänd designern för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
373
Okänd designer, barstol, höj och sänkbar, vit plast och kromat stål, bredd 38 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
381
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
387
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
388
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
390
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
392
Okänd designer, tidningshylla, glas och rotting, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.