Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Fotogömma med kedja, 14 karat rödguld, Finland, 1900-talets 2 hälft, kedja l 33 cm, total vikt 10,4 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Omega Seamaster Atomatic, dia 35 mm, armlänk i gulddoublé, i originaletui, baksida med ägargravyr
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armring, stel, 14 karat rödguld, stämplad Veso, Åbo Finland 1956, innermått 6 x 5 cm, vikt 11,6 gram
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, prispokal, silver och emalj, "Lundapokalen", stämplad Lund 1930, höjd 12 cm, graverad 1930
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Kultakeskus OY, ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1962, h 13 cm, fyllda, ägargravyr
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Viikiniemi, Martti, egen verkstad, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad månsten, stämplad Heinola 1961, innerdiameter 15 mm, vikt 3 gram
Slutpris600 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr, oidentifierade finska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, svensk importstämpel, innerdiameter 16 mm, vikt 1,6 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 6 åttkantslipade diamanter, stämplad Juvel Magnus Henån 1966, innerdiameter15 mm, vikt 3,5 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 51 cm, vikt 3,3 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti smycken, 14 karat rödguld, Finland, total vikt 6,2 gram, någon defekt
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ringar, 9 st samt hänge, 18 karat rödguld, total vikt 33,8 gram
Slutpris18 000 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Halvalliansring, 14 karat vitguld med 8 åttkantslipade diamanter, stämplad Hugo Grün Köpenhamn, innerdiameter 17 mm, vikt 3,9 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om cirka 0,65 carat, utländska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 4,7 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Warmind, Poul, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med svart och gul emalj, signerad, l 4 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Georg Jensen, damarmbandsur, 18 karat rödguld med originallänk i stål, modellnummer 1346, dia 25 mm, i originaletui
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti silver, skedar, bokmärke mm, total vikt 250 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sockerskål och gräddkanna, silver, nyrokokostil, stämplade Kultakeskus OY, Tavastehus 1956, total vikt 285 gram, ägargravyr
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Okänd designer för Kultakeskus OY, kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1950, kaffekanna h 22 cm, total vikt 875 gram, ägargravyr
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kandelaber till 3 ljus, silver, nyrokokostil, Finland 1900-talets mitt, stämplad Kultakeskus OY, Tavastehus, h 25 cm, fylld
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Namnbrickor, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 3,6 gram, ägargravyr
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
3 delar silver, pokaler, höjd 10 - 16 cm, ägargravyr, total vikt 430 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, stämplad Trege Göteborg, innerdiameter 18 mm, vikt 8 gram ägargravyr
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, otydliga finska (?) stämplar, innerdiameter 20 mm, vikt 5,6 gram ägargravyr
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd finsk designer, brosch, 14 karat rödguld med vit, facettslipad sten, stämplad Åbo 1964, l 55 mm, vikt 2,9 gram
Slutpris600 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Viikiniemi, Martti, egen verkstad, örhängen 1 par samt brosch, 14 karat rödguld med kaméskuren snäcka, stämplad Heinola, total vikt 9,5 gram samt ring, 18 karat rödguld med snäcka,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade månstenar, svensk stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2,8 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 1 par samt hänge (eg ring) med pärla, 18 karat rödguld, total vikt 9,1 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat, Safir, total l 16 cm, total vikt 13 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Halskedja med hänge (detta Egypten), 18 karat rödguld, l 40 cm, total vikt 12,3 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Armband, silver, Norge, 1900-talets mitt, stämplad Haandarbejde, l 18 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla och vita stenar, ostämplad, innerdiameter 17 mm, vikt 2,3 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Torrestad, Olle  egen verkstad, örhängen 1 par silver med niellodekor, stämplade Halmstad 1956, h 20 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med odlad pärla, h 18 mm, vikt1,3 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, stämplad Tre Ge Göteborg 1954, innerdiameter 16 mm, vikt 4,4 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 75 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK