Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- SkulpturRensa filter
4
Bäckström, Barbro för Boda, skulptur, glas, svampformad, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
46
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
48
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
72
Dalí, Salvador, efter honom, relief, Don Quixote Gold, ed Martin Lawrence Ltd. Editions, Van Nuys, CA, stämplad Dalart 1980, gjuten signatur, 68 x 47 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
136
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, 1900-tal, sittande spanielar, höjd 34 cm, sprickor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
139
Krogh, Birgit, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, signerad, längd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
143
Fetisch, skuret trä, möjligen Dogon, Mali, 1900-tal, i form av stående man, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
144
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
145
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av sittande kvinna, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
150
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
154
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
157
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Ko, ur serien Stora Zoo från 1959, l 14 cm, obetydlig fotnagg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
169
Moulthrop, Edward, svarvad skål/skulptur, "Rare Ashleaf Maple Acer Negundo", signerad och numrerad 707822 samt med stämplade initialer, dia 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
183
Debon, Salvador för Lladró, skulptur, delvis glaserat stengods, Flickhuvud, modellnummer 4946, design 1976, h 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
213
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
220
Padoan, Germano för Gränna glasbruk, skulptur, mussla, glas, signerad, längd 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
230
Skulptur, brons, cire-perdue, Benin eller Senegal, 1900-tal, erotisk scen, l 11 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
241
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
259
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
331
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
335
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
342
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
348
Okänd italiensk designer, skulptur, glaserat lergods, katt, höjd 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
372
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
410
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Pingvin, signerad, höjd 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
411
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
427
Vindstrand, Vicke, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, fiskformade, längd 21 - 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
435
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
447
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
461
Ohlson, Alfred, skulptur, patinerad brons på träsockel, sjökapten vid rodret, signerad och daterad 1910, h inklusive sockel 31 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
468
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
474
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
484
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
485
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
495
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
502
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
505
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
511
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Utter, ur serien Utrotningshotade djur, h 22 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
513
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Visent, ur serien Utrotningshotade djur, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
514
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Örn, ur serien Utrotningshotade djur, h 20 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
515
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Igelkott, ur serien Utrotningshotade djur, h 11 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
521
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
522
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
523
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
530
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
548
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
556
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.