Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Orientalica, AfricanaRensa filter
29
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
47
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
122
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
130
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, polykrom emaljdekor av växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 28 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
135
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
143
Fetisch, skuret trä, möjligen Dogon, Mali, 1900-tal, i form av stående man, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
144
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
145
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av sittande kvinna, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
217
Terrin med lock, diameter 25 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
230
Skulptur, brons, cire-perdue, Benin eller Senegal, 1900-tal, erotisk scen, l 11 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
238
Semiantik/antik, Pou Tou, Kina eller Tibet, dekor av femkloiga drakar mm, 275 x 185 cm, bruksslitage
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
240
Matta, semiantik Tibet, 150 x 80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
263
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
282
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
295
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
308
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, hexagonal med polykrom emaljdekor av kvinna, växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 27 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
342
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
365
Tunnor med lock/pallar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, Kina, höjd 38 - 42 cm, skador
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
411
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
446
Rökelsekar, så kallat "Koro", Nomura, Kyoto, Japan, Meiji, 1800-talets slut, runt på 4 tassfötter, dekor av drakar mm, lock med sittande Fo-hund, signerat Dainippon Kyoto No-zō, h 31 cm, botten
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
466
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
483
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
556
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
558
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, polykrom emaljdekor av pioner, fåglar, fjärilar mm mot celadonfond, oidentifierade signaturer, dia 25 respektive 26 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
561
Skulptur, lergods på, senare, träsockel, Kina, Han-typ, höjd inklusive sockel 16 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
562
Skål, cloissonné, Kina, 1900-tal, diameter 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
610
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
643
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
672
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the immortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
685
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
724
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
763
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
764
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
765
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
766
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
772
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-talets 2 hälft, lejonjakt, h 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
783
Fertilitetsdocka, skuret och svärtat trä, Ashanti, Ghana, 1900-tal, h 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
791
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
793
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
795
Keris (Kris) i balja, Indonesien, 1900-tal, rikt damaskerad klinga, total l 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
830
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
832
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
841
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
923
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.