Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
15
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
18
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
19
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
21
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm, strömbrytare med skada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
67
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
68
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, trä med canvasklädsel, "Anna", h 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
69
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, krom med beige moccaklädsel, "Anna", dia 62 cm, något fläckig
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
70
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med canvasklädsel, "Anna", dia 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
86
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm, skärm med mindre skada
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
87
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, lampskärm, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
91
Okänd designer för Blond, Värnamo, Up-Light, krom och vitlackerad metall, modell 283, h 178 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
94
Okänd designer för Örsjö Industri AB (ÖIA), taklampa, mässing med grönlackerad skärm, diameter 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
105
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
138
Bordslampa, porslin med bronsmontage, 1800-talets 2 hälft, skärm i mässing från sekelskiftet 1900, höjd inklusive skärm 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
232
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
283
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
291
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
329
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
359
Müller, Otto för Sistrah, taklampa, glas och metall, design 1931-32, diameter 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
413
Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskriven, taklampa, tonad glasmassa med mässingsbeslag, möjligen "Bubblan", diameter 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering70 - 800 SEK
431
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa lilalackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, dia 50 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
439
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
440
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
441
Okänd designer för Brottby Mekaniska Verkstad, arbetsbelysning/golvlampa, metall, 1900-talets 1 hälft, total h 125 cm, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
452
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
455
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
459
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
462
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
506
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
560
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, munblåst Muranoglas och metall, Surf / SO2, etikettsignerad, l 120 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
587
Okänd designer för Gnosjö konstsmide, vägglampor, 3 st, röd- och vitlackerad metall, "Cyklop typ 1900", 1960-tal, justerbara luckor i svart och vit plast, 20 x 20 cm, 1 tryckkontakt defekt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
603
Hoflin, Niclas för Ruben Belysning, taklampa, vitlackerad metall, "Bolero", dia 40 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
604
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, golvlampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 159 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
605
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, bordslampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 49,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
608
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter, längd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
609
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
612
Atlason, Hlynur Vagn för IKEA, golvur, röd plast, "Tunö" ur PS-serien 2002, höjd 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
618
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
634
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
646
Golvlampa, smide, 1910-20-tal, 3 ljuspunkter, justerbar höjd, cirka 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
669
Okänd designer för Aneta, taklampa, krom och akryl, "Bling Krom", modellnummer 15324, diameter 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
691
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
693
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
695
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
717
Okänd designer för Westal, Bankeryd, ytterbelysnig, gulfärgat glas och koppar, höjd 31 cm, 1 lamphus medföljer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
721
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
722
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
725
Taklampa, mässing med dubbla, kupor i vitopakt glas, sekelskiftet 1900, h 65, b 70 cm exklusive upphängning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.