Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Avslutad
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm
15
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
18
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
19
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm, strömbrytare med skada
21
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm, strömbrytare med skada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
67
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, trä med canvasklädsel, "Anna", h 140 cm
68
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, trä med canvasklädsel, "Anna", h 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, krom med beige moccaklädsel, "Anna", dia 62 cm, något fläckig
69
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, krom med beige moccaklädsel, "Anna", dia 62 cm, något fläckig
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med canvasklädsel, "Anna", dia 62 cm
70
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med canvasklädsel, "Anna", dia 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm, skärm med mindre skada
86
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm, skärm med mindre skada
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, lampskärm, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 52 cm
87
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, lampskärm, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Blond, Värnamo, Up-Light, krom och vitlackerad metall, modell 283, h 178 cm
91
Okänd designer för Blond, Värnamo, Up-Light, krom och vitlackerad metall, modell 283, h 178 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Örsjö Industri AB (ÖIA), taklampa, mässing med grönlackerad skärm, diameter 46 cm
94
Okänd designer för Örsjö Industri AB (ÖIA), taklampa, mässing med grönlackerad skärm, diameter 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
105
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin med bronsmontage, 1800-talets 2 hälft, skärm i mässing från sekelskiftet 1900, höjd inklusive skärm 67 cm
138
Bordslampa, porslin med bronsmontage, 1800-talets 2 hälft, skärm i mässing från sekelskiftet 1900, höjd inklusive skärm 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
232
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
283
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
291
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
329
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Müller, Otto för Sistrah, taklampa, glas och metall, design 1931-32, diameter 40 cm
359
Müller, Otto för Sistrah, taklampa, glas och metall, design 1931-32, diameter 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskriven, taklampa, tonad glasmassa med mässingsbeslag, möjligen "Bubblan", diameter 40 cm
413
Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskriven, taklampa, tonad glasmassa med mässingsbeslag, möjligen "Bubblan", diameter 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering70 - 800 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa lilalackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, dia 50 cm,
431
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa lilalackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, dia 50 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
439
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
440
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Brottby Mekaniska Verkstad, arbetsbelysning/golvlampa, metall, 1900-talets 1 hälft, total h 125 cm, bruksslitage
441
Okänd designer för Brottby Mekaniska Verkstad, arbetsbelysning/golvlampa, metall, 1900-talets 1 hälft, total h 125 cm, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
452
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
455
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
459
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
462
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
506
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, munblåst Muranoglas och metall, Surf / SO2, etikettsignerad, l 120 cm
560
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, munblåst Muranoglas och metall, Surf / SO2, etikettsignerad, l 120 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gnosjö konstsmide, vägglampor, 3 st, röd- och vitlackerad metall, "Cyklop typ 1900", 1960-tal, justerbara luckor i svart och vit plast, 20 x 20 cm, 1 tryckkontakt defekt
587
Okänd designer för Gnosjö konstsmide, vägglampor, 3 st, röd- och vitlackerad metall, "Cyklop typ 1900", 1960-tal, justerbara luckor i svart och vit plast, 20 x 20 cm, 1 tryckkontakt defekt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hoflin, Niclas för Ruben Belysning, taklampa, vitlackerad metall, "Bolero", dia 40 cm
603
Hoflin, Niclas för Ruben Belysning, taklampa, vitlackerad metall, "Bolero", dia 40 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, golvlampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 159 cm
604
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, golvlampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 159 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, bordslampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 49,5 cm
605
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, bordslampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 49,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter,  längd 64 cm
608
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter, längd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
609
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Atlason, Hlynur Vagn för IKEA, golvur, röd plast,  "Tunö" ur PS-serien 2002, höjd 122 cm
612
Atlason, Hlynur Vagn för IKEA, golvur, röd plast, "Tunö" ur PS-serien 2002, höjd 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
618
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
634
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvlampa, smide, 1910-20-tal, 3 ljuspunkter, justerbar höjd, cirka 170 cm
646
Golvlampa, smide, 1910-20-tal, 3 ljuspunkter, justerbar höjd, cirka 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aneta, taklampa, krom och akryl, "Bling Krom", modellnummer 15324, diameter 38 cm
669
Okänd designer för Aneta, taklampa, krom och akryl, "Bling Krom", modellnummer 15324, diameter 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
691
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
693
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
695
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Westal, Bankeryd, ytterbelysnig, gulfärgat glas och koppar, höjd 31 cm, 1 lamphus medföljer
717
Okänd designer för Westal, Bankeryd, ytterbelysnig, gulfärgat glas och koppar, höjd 31 cm, 1 lamphus medföljer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
721
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
722
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med dubbla, kupor i vitopakt glas, sekelskiftet 1900, h 65, b 70 cm exklusive upphängning
725
Taklampa, mässing med dubbla, kupor i vitopakt glas, sekelskiftet 1900, h 65, b 70 cm exklusive upphängning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.