Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Regentlängd, gjutjärn, Gustav Vasa till Carl XVI Gustaf, monterade på teakskiva, längd 225 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Minnesmedalj, silver, Stockholms Enskilda Bank 1856-1956, i originaletui från Sporrong, vikt 117 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ordenstecken, förgylld metall och emalj, Estniska Röda Korsets Orden IV klass
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medalj, delvis förgyllt silver och emalj, dekor av Hallands Landskapsvapen under hertigkrona, original serafimerblå rosett, 40 x 25 mm, stämplad Stockholm 1904
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Finlands Olympiska Förtjänstkors 1 klass, i originaletui från A Tillander, korset utdelades i totalt 283 exemplar till medlemmar av den Olympiska
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av av Kungliga Nordstjärneorden, stämplad C F Carlman Stockholm1963, vikt exklusive band cirka 15 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Parti mynt, silver, total vikt 175 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Minnesmedalj, 999/1000 silver, Vilhelm Moberg, vikt 170 gr
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Berlocker, 4 st, 18 (?) karat rödguld och emalj, Odd Fellows, 18-1900-tal, h 15 - 25 mm, 1 med bristning, 2 med emaljskador, total vikt 5,9 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ordenstecken, förgylld metall och emalj, halstecken för Den Kungliga Neapolitanska Sankt Georgsorden, 5 x 5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ordenstecken, 3 st, medaljmm från engeska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti mynt, mestadels Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kindjal i balja, försilvrad metall, Georgien, 1900-talets mitt eller 2 hälft, total l 63 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntsats, Mynttyper präglade under Karl XIV Johans regeringstid, bland annat 1 i 23 karat rödguld, vikt 4,8 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Parti äldre vykort
Parti äldre vykort
SlutprisInga bud
Värdering400 - 50 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti medaljer, Preussen
Parti medaljer, Preussen
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, totalt 410 gram, medföljer 4 silvermynt totalt 60 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ubåtsklocka, mässing, Kejserliga Tyska Marinen WWI, Franz Happe Kiel
Slutpris11 000 SEK
Värdering12 000 - 13 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Minnesmedalj, förgylld brons, Industriutställningen i Stockholm 1897, dekor av konung Oskars II porträtt, gravör Lea Ahlborn, dia 25 mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK