Laddar...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
6
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, beige klädsel på kromad fot
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
7
Nattygsbord, valnöt och valnötsrot, 1800-tal, h 72 cm, smärre defekter
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
11
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
25
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
26
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
42
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möller, Skottorps Slott
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
43
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
44
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
50
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
55
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
64
Soffgrupp, 3 delar, grönt läder, så kallad Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 215 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
90
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
91
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
107
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
118
Armstolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
123
Waddell, Theodore för Cassina, matbord, kromat stål och vajer med rund glasskiva, modell 714, dia 135 cm, h 71 cm, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
124
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
125
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
138
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
153
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
155
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
158
Avlastningsbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
159
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
173
Byrå, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, längd 56 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
174
Nattygsbord, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, längd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
175
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm, nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
176
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
177
Stegpall, krom med melaminplattor, dessa rödmålade, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
178
Barstolar, 4 st, bonad bok, mässing och sits i konstläder, 1960-70-tal, höjd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
179
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
180
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
183
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
187
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
192
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
200
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 10997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
205
Barnfåtöljer, 1 par, rotting, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
222
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
223
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
225
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
231
Hörnskåp, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 131 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
234
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
243
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
251
Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
262
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
265
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
274
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
281
Soffbord samt 6 pallar, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, skyddande, längd 130 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
298
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.