Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, beige klädsel på kromad fot
6
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, beige klädsel på kromad fot
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nattygsbord, valnöt och valnötsrot, 1800-tal, h 72 cm, smärre defekter
7
Nattygsbord, valnöt och valnötsrot, 1800-tal, h 72 cm, smärre defekter
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
11
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
25
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
26
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möller, Skottorps Slott
42
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möller, Skottorps Slott
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
43
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
44
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
Avslutad
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
50
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning
55
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, grönt läder, så kallad Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 215 cm
64
Soffgrupp, 3 delar, grönt läder, så kallad Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 215 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
90
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
91
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
107
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
118
Armstolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Waddell, Theodore för Cassina, matbord, kromat stål och vajer med rund glasskiva, modell 714, dia 135 cm, h 71 cm, smärre nagg
123
Waddell, Theodore för Cassina, matbord, kromat stål och vajer med rund glasskiva, modell 714, dia 135 cm, h 71 cm, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
124
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
125
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
138
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
153
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
155
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 75 cm
158
Avlastningsbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
159
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, längd 56 cm
173
Byrå, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, längd 56 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nattygsbord, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, längd 49 cm
174
Nattygsbord, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, längd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm, nagg
175
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm, nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm
176
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med melaminplattor, dessa rödmålade, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
177
Stegpall, krom med melaminplattor, dessa rödmålade, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barstolar, 4 st, bonad bok, mässing och sits i konstläder, 1960-70-tal, höjd 78 cm
178
Barstolar, 4 st, bonad bok, mässing och sits i konstläder, 1960-70-tal, höjd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
179
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
180
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
183
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
187
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
192
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 10997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
200
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 10997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Barnfåtöljer, 1 par, rotting, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 54 cm
205
Barnfåtöljer, 1 par, rotting, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
222
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
223
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
225
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hörnskåp, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 131 cm
231
Hörnskåp, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 131 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
234
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm
243
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
 Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
251
Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
262
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
265
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
274
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffbord samt 6 pallar, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, skyddande, längd 130 cm
281
Soffbord samt 6 pallar, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, skyddande, längd 130 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
298
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.