Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, mässing, 1900-tal, höjd 28 cm
448
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, mässing, 1900-tal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
452
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
466
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skaldjursbestick, 6 st, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwarenfabrik), längd 23 cm
476
Skaldjursbestick, 6 st, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwarenfabrik), längd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
480
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
485
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
490
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
501
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
502
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
503
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
504
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
505
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
506
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
507
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
508
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
509
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
510
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
511
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
512
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
516
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
520
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Saxofon, Schöneek, i låda
526
Saxofon, Schöneek, i låda
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
527
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
528
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
530
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
531
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
532
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
535
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
538
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
542
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti klockdelar, 1 låda
545
Parti klockdelar, 1 låda
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
553
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
554
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
572
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
582
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
606
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
616
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
624
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
630
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
631
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
650
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
657
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
669
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
686
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
696
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
698
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
709
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
742
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.