Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
251
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Avslutad
Sadel, Kiefer
257
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Högtalare (Datorhögtalare?) samt subwoofer, Bose Companion 3
258
Högtalare (Datorhögtalare?) samt subwoofer, Bose Companion 3
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti diverse, snäckor, ametistkluster mm
261
Parti diverse, snäckor, ametistkluster mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
267
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
271
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
EU-flagga, 220 x 140 cm
272
EU-flagga, 220 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, metall och svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm
273
Herrbetjänt, metall och svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dam/brudsadel, trä med djuphäftad, brun läderklädsel, 17-1800-tal, l 57 cm, skador
274
Dam/brudsadel, trä med djuphäftad, brun läderklädsel, 17-1800-tal, l 57 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti Lego Duplo
275
Stort parti Lego Duplo
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sadel, Stubben
276
Sadel, Stubben
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
280
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
286
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Gense, fiskbestick, rostfritt stål, 18 + 18 st, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, i originalförpackning, framstår som oanvända
291
Cyrén, Gunnar för Gense, fiskbestick, rostfritt stål, 18 + 18 st, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, i originalförpackning, framstår som oanvända
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, vas med hänklar, förgylld brons, art-nouveau, sekelskiftet 1900, reliefdekor av kvinnoansikte och vallmo, märkt 47, h 29 cm
296
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, vas med hänklar, förgylld brons, art-nouveau, sekelskiftet 1900, reliefdekor av kvinnoansikte och vallmo, märkt 47, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
307
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
308
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 1 hälft, urverk signerat AAS Mora, h 195 cm. senare bemålning
309
Golvur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 1 hälft, urverk signerat AAS Mora, h 195 cm. senare bemålning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
312
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, svartlackerat trä med silverkrycka, så kallat spanskrör, jugend, sekelskiftet 1900, stämplad Södermalms Guldsmedsaffär 1904, l 90 cm
314
Käpp, svartlackerat trä med silverkrycka, så kallat spanskrör, jugend, sekelskiftet 1900, stämplad Södermalms Guldsmedsaffär 1904, l 90 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
315
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, bl. a  Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
331
Parti LP/singlar, bl. a Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
338
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
345
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
346
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
352
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skivspelare, Dual, 505, 1900-talets 2:a hälft
356
Skivspelare, Dual, 505, 1900-talets 2:a hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
361
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tidningar, urklipp, USA, WWII
362
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
363
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
365
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
375
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomsterbord, metall, höjd 133 cm
377
Blomsterbord, metall, höjd 133 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
378
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
383
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
387
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
389
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Multicopter, 2fast2fun, i originalförpackning, medföljer missile launcher
390
Multicopter, 2fast2fun, i originalförpackning, medföljer missile launcher
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ram, koppar, jugend, 1900-talets början, driven dekor av ekollon, höjd 29 cm
400
Ram, koppar, jugend, 1900-talets början, driven dekor av ekollon, höjd 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tv, Philips, 42#
405
Tv, Philips, 42#
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
TV, Sony Bravia, 32#, KDL-S32A11E
411
TV, Sony Bravia, 32#, KDL-S32A11E
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
413
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken
418
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
427
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
436
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lundin & Lindberg, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn och trä, funkis, stämplade Eskilstuna 1937, höjd 15 cm
444
Okänd designer för Lundin & Lindberg, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn och trä, funkis, stämplade Eskilstuna 1937, höjd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1932, höjd 12 cm
445
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1932, höjd 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
447
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.