Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
Hirschfänger i balja, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av jakthundar mm, oidentifierad stämpel, total l 62 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, 1800-tal, läderklädd kavel, l 96 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, 1800-tal, läderklädd kavel, l 98 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sabel (pallasch) sannolikt 1900-talskopia efter Österrikisk M/1824 för tungt kavalleri, l 98 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sabel (pallasch) sannolikt 1900-talskopia efter Österrikisk M/1824 för tungt kavalleri, l 97 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kammarladdningsgevär, Österrike, 1800-talets 2 hälft, märkt Matthias Sederl, total l 105 cm, senare eller ompläterade beslag
Slutpris5 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåsgevär, Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, total l 112 cm, senare eller ompläterade beslag
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i tennbalja, palisander och rostfritt stål, Helle, Norge, 1900-talets 2 hälft, total l 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Brefkortsalbum med äldre vykort, 2 st
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Sjökort, The East Coast of Scotland, Royal Navy 1871, 104 x 192 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sjökort, The Adriatic Sea 1871, 128 x 105 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slaglåsgevär Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori 1864, l 119 cm, senare laddstake, längd 119 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sabelbajonett i balja, 18-1900-tal, l 51 cm, l inklusive balja 56 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett i balja, m/K96 för mauser, total l 41cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pik, smide och trä, 1800-tal eller äldre, l 218 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Yatagan, osmansk, antagligen Balkan 1800-tal, benskaft med silvermontage, klinga med guldinkrusteringar av signatur, enligt uppgift Sahed Mustapha Amdar samt 6 namn ur Koranen, l 74 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Flintlåspistol, stål med kolv i alm, 17-1800-tal, l 20 cm, renoverad
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 18 cm, kolvsprickor, anlupen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, provskjutningsstämplar samt datering 1845, l 22 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK