Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
- Glas och porslinRensa filter
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, majolika, sekelskiftet 1900, diameter 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Lange Lijsen mm, borrad till bordslampa, höjd 23 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i gått, signerad, l 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hickman, Walter för Kosta Boda, glas, "Pippi", 7 grogg, 6 vatten, 8 seltzer samt 7 whiskey, höjd 7 - 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matservisdelar, Jonson bros, gamebird, 8 tallrikar samt uppläggningsfat, längd 41 resp 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matservisdelar, Jonson bros, Fish resp Seafare, ca 15 delar, bl.a 10 tallrikar, uppläggningsfat längd 40 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, dia 24 cm, ägargravyr
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, dekor i blått och gult, signerad och numrerad 604B (1967), dia 21,5 cm, millimeterstor nagg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, fat, stengods, "Ruska", dia 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK