Laddar...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
2
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
8
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
10
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
11
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
12
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
14
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
17
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
19
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
20
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
24
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
31
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
35
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
36
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
37
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
38
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
39
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
52
Starkvinskanna, glas med metallmontage, Pallme, König & Habel, Tjeckoslovakien, 1920-tal, h 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
57
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
59
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
60
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
66
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
71
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 38 cm, kantnötningar
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
102
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
103
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
105
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
107
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
108
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
112
Ytterfoder, 5 st, keramik, Uppsala Ekeby, Bobergs Fajansfabrik respektive Gefle, h 10 - 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
113
Kräftskål, flintgods, Tyskland, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, kantring i metall, otydlig siglnatur, dia 26 cm, briksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
114
Okänd designer för Söholm, kandelaber til 4 ljus, fajans, 1950-60-tal, h 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
134
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
149
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
150
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
161
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
163
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
166
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
168
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
169
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
170
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
171
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
174
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
175
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
176
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
178
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
182
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
190
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
196
3 delar keramik, bland annat Aldo Londi för Bitossi och Fratelli Fanciullacci, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.