Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
2
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
4
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
8
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
10
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
11
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm
12
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
14
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
17
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
19
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
20
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
24
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
31
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
35
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
36
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
37
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
38
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
39
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Starkvinskanna, glas med metallmontage, Pallme, König & Habel, Tjeckoslovakien, 1920-tal, h 20 cm
52
Starkvinskanna, glas med metallmontage, Pallme, König & Habel, Tjeckoslovakien, 1920-tal, h 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
57
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
59
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm
60
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm
66
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 38 cm, kantnötningar
71
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 38 cm, kantnötningar
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
102
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
103
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm
105
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten
107
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
108
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ytterfoder, 5 st, keramik, Uppsala Ekeby, Bobergs Fajansfabrik respektive Gefle, h 10 - 15 cm
112
Ytterfoder, 5 st, keramik, Uppsala Ekeby, Bobergs Fajansfabrik respektive Gefle, h 10 - 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kräftskål, flintgods, Tyskland, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, kantring i metall, otydlig siglnatur, dia 26 cm, briksslitage
113
Kräftskål, flintgods, Tyskland, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, kantring i metall, otydlig siglnatur, dia 26 cm, briksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Söholm, kandelaber til 4 ljus, fajans, 1950-60-tal, h 24 cm
114
Okänd designer för Söholm, kandelaber til 4 ljus, fajans, 1950-60-tal, h 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm
134
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
149
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
150
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
161
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
163
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
166
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm
168
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
169
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
170
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
171
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
174
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
175
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
176
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm
178
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
182
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm
190
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3 delar keramik, bland annat Aldo Londi för Bitossi och Fratelli Fanciullacci, smärre nagg
196
3 delar keramik, bland annat Aldo Londi för Bitossi och Fratelli Fanciullacci, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.