Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Skrivpulpet, mahogny, Nordeuropa, empire, 1800-talets 1 hälft, bredd 74 cm, smärre defekter
397
Skrivpulpet, mahogny, Nordeuropa, empire, 1800-talets 1 hälft, bredd 74 cm, smärre defekter
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
402
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
403
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Lamello", formpressad bok, röd klädsel i läder
404
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Lamello", formpressad bok, röd klädsel i läder
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Piedestal vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, höjd 89 cm,
414
Piedestal vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, höjd 89 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
420
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
437
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Salongsbord, björk, biedermerstil, 1900-talets 1 hälft, längd 82 cm
441
Salongsbord, björk, biedermerstil, 1900-talets 1 hälft, längd 82 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, nyrokokostil, 18-1900-tal
458
Stolar, 1 par, mahogny, nyrokokostil, 18-1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Satsbord, 3 st, mahogny med gröna läderklädda skivor, bredd 55 cm
459
Satsbord, 3 st, mahogny med gröna läderklädda skivor, bredd 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, höjd 183 cm
460
Hörnskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, höjd 183 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nattygsbord, mahogny, modern tillverkning, bredd 40 cm
462
Nattygsbord, mahogny, modern tillverkning, bredd 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
468
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
469
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
470
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestal, vitmålat och bronserat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, höjd 61 cm
471
Piedestal, vitmålat och bronserat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, höjd 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tidningsställ, mahogny, 1900-tal, längd 53 cm
472
Tidningsställ, mahogny, 1900-tal, längd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
473
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
477
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
478
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
483
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
484
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
486
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
492
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
493
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
495
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
498
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skånska Möbelhuset, armstolar, 1 par, alm med flätat papperssnöre, "Berit", 1 med fläckar
514
Okänd designer för Skånska Möbelhuset, armstolar, 1 par, alm med flätat papperssnöre, "Berit", 1 med fläckar
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
515
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
521
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
523
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
543
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
544
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 500 SEK
Avslutad
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
546
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
551
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
575
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
584
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
585
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
591
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
592
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Grabinski, Marian för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
594
Grabinski, Marian för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
595
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
601
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
602
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
603
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
604
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
605
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
609
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.