Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, förgyllt trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, brun läderklädsel
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 2 st, skuret och vitlackerat trä, transision senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft, balusterformad ryggbricka, slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, armstol, ek med svart läderryggbricka, "Remus", 1960-tal, sitsens klädsel saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bord, alm, Swedish Grace, 1900-talets mitt, assymetriskt placerade ben, l 110 cm, fanérlagningar
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spak, Carl-Henrik för Ulferts Fabriker AB, fåtölj, vitlackerad metall och vit plast med randig klädsel, "Klacken", 1970-tal, h 70 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, sminkbord, vitlackerat trä, uppfällbar topp med inbyggd spegel, l 72 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och ek, "Annika", brännstämplad och daterad 1965, l 150 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och masurbjörk, "Annika", brännstämplad , l 130 cm, smärre nagg
Slutpris9 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 13 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Stegpall, metall och plast, AWAB, 1900-talets 2 hälft, h 61 cm, senare bemålning, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damarbetsbord, bambu och rotting, 1900-talets 1 hälft, textilklädd skiva med skyddsglas, l 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för Lysberg, Hansen & Therp, matbord med 3 fanerade iläggsskivor,  mahogny, totalt 273  x 123 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, soffbord, vit laminat på trä med aluminiumfot, gjuten signatur och numrering 520063, h 70, dia 75 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Soffgrupp, 3 delar, grönt läder, så kallad Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 215 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Blomsterbord, metall, höjd 133 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, b 46 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK