Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Okänd dansk designer, armring, sterlingsilver, vikingastil, otydligt signerad, vikt 80 gram
23
Okänd dansk designer, armring, sterlingsilver, vikingastil, otydligt signerad, vikt 80 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Senapskanna, silver, empire, tunnformad med godronner, stämplad Anders Lundquist Stockholm 1825, h 11 cm, medföljer sked, svensk modell, otydliga stämplar, sked med
50
Senapskanna, silver, empire, tunnformad med godronner, stämplad Anders Lundquist Stockholm 1825, h 11 cm, medföljer sked, svensk modell, otydliga stämplar, sked med
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gräddkanna, silver, nyrokoko, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1875, h 15 cm, vikt 135 gram
70
Gräddkanna, silver, nyrokoko, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1875, h 15 cm, vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damarmbandsur Gucci 3000L
123
Damarmbandsur Gucci 3000L
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok; Andrén-Hellner-Hernmarck-Holmquist, Svenskt silversmide 1520-1850, Guld- och silverstämplar, 1963, klotband
145
Bok; Andrén-Hellner-Hernmarck-Holmquist, Svenskt silversmide 1520-1850, Guld- och silverstämplar, 1963, klotband
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Stockholm 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
181
Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Stockholm 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Bägare, silver, slät, svagt konisk, stämplad Sven Erik Högberg Göteborg 1954, h 6,5 cm, vikt 140 gram
187
Bägare, silver, slät, svagt konisk, stämplad Sven Erik Högberg Göteborg 1954, h 6,5 cm, vikt 140 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silver, bägare, bestick mm, total vikt 235 gram
188
Parti silver, bägare, bestick mm, total vikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Cigarrsnoppare, 2 st, stål respektive stål och sterlingsilver, l 15 cm
194
Cigarrsnoppare, 2 st, stål respektive stål och sterlingsilver, l 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brosch, silver, lövformad med fjädrande hängen, stämplad Råström & Carlman, Stockholm 1954, h 5 cm
290
Brosch, silver, lövformad med fjädrande hängen, stämplad Råström & Carlman, Stockholm 1954, h 5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, svartlackerat trä med silverkrycka, så kallat spanskrör, jugend, sekelskiftet 1900, stämplad Södermalms Guldsmedsaffär 1904, l 90 cm
314
Käpp, svartlackerat trä med silverkrycka, så kallat spanskrör, jugend, sekelskiftet 1900, stämplad Södermalms Guldsmedsaffär 1904, l 90 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
353
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, höjd 18 cm, fyllda
425
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, höjd 18 cm, fyllda
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Stockholm, höjd 13 cm, fyllda
431
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Stockholm, höjd 13 cm, fyllda
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti smycken, bijouterier mm
442
Parti smycken, bijouterier mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 g
449
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Örhängen, 18 karat, med pärlor, 2 + 2 st, vikt 4,1 gram, 1 spärr saknas
450
Örhängen, 18 karat, med pärlor, 2 + 2 st, vikt 4,1 gram, 1 spärr saknas
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
496
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skjortknappar 14 karat
497
Skjortknappar 14 karat
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, innerdiameter 18 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 2,1 gram
499
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, innerdiameter 18 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 2,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti silverskedar, vikt 155 gram
518
Parti silverskedar, vikt 155 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kedja 14 karat rödguld, lås ej guld, vikt 6,3 gram
519
Kedja 14 karat rödguld, lås ej guld, vikt 6,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
598
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
599
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Malmö Guldsmedsverkstad Malmö 1961, vikt 40,2 gram
600
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Malmö Guldsmedsverkstad Malmö 1961, vikt 40,2 gram
Slutpris20 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
623
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
700
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Slutpris7 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Dahomey (Benin), mynt, finsilver, 1000 Francs 1971, vikt 51,5 gram
701
Dahomey (Benin), mynt, finsilver, 1000 Francs 1971, vikt 51,5 gram
Slutpris350 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Avslutad
Parti mynt mm, delvis silver, total silvervikt cirka 175 gram
702
Parti mynt mm, delvis silver, total silvervikt cirka 175 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armring, stel, 18 karat rödguld, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö, innerdiameter 7 cm, vikt 14,6 gram
713
Armring, stel, 18 karat rödguld, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö, innerdiameter 7 cm, vikt 14,6 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, ringformade, svenska importstämplar 1925, total vikt 2,1 gram
714
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, ringformade, svenska importstämplar 1925, total vikt 2,1 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld, kulformat, oidentifierade stämplar, dia 17 mm, total vikt 5,1 gram
715
Hänge, 18 karat rödguld, kulformat, oidentifierade stämplar, dia 17 mm, total vikt 5,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, stämplad Kristianstad 1944, innerdiameter 20 mm, vikt
726
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, stämplad Kristianstad 1944, innerdiameter 20 mm, vikt
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med cdabochonslipad ametist respektive månsten, stämpad Gustav Dahlgren Malmö, innerdiameter 19 mm, vikt 5,4 gram
727
Ring, 18 karat rödguld med cdabochonslipad ametist respektive månsten, stämpad Gustav Dahlgren Malmö, innerdiameter 19 mm, vikt 5,4 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade, vita safirer, stämplad Cesons Göteborg, innerdiameter 18 mm, vikt 4,3 gram
728
Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade, vita safirer, stämplad Cesons Göteborg, innerdiameter 18 mm, vikt 4,3 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld, lyckohänge, dekor av hästsko och talet 13, vikt 1,7 gram
731
Hänge, 18 karat rödguld, lyckohänge, dekor av hästsko och talet 13, vikt 1,7 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
4 delar 18 karat rödguld, 2 örhängen samt 2 hängen, total vikt 8,2 gram
732
4 delar 18 karat rödguld, 2 örhängen samt 2 hängen, total vikt 8,2 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld med vita och röda stenar, total vikt 5 gram
733
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld med vita och röda stenar, total vikt 5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld, Nefertite, testar för 18 k
734
Hänge, 18 karat rödguld, Nefertite, testar för 18 k
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Hallbergs Köping 1961, vikt 37,7 gram
739
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Hallbergs Köping 1961, vikt 37,7 gram
Slutpris19 000 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Halskedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, hänget stämplat Ceson Göteborg, kedjan svenska importstämplar, total vikt 46,7 gram
743
Halskedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, hänget stämplat Ceson Göteborg, kedjan svenska importstämplar, total vikt 46,7 gram
Slutpris22 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.