Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Okänd dansk designer, armring, sterlingsilver, vikingastil, otydligt signerad, vikt 80 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Senapskanna, silver, empire, tunnformad med godronner, stämplad Anders Lundquist Stockholm 1825, h 11 cm, medföljer sked, svensk modell, otydliga stämplar, sked med
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1875, h 15 cm, vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bok; Andrén-Hellner-Hernmarck-Holmquist, Svenskt silversmide 1520-1850, Guld- och silverstämplar, 1963, klotband
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Stockholm 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Bägare, silver, slät, svagt konisk, stämplad Sven Erik Högberg Göteborg 1954, h 6,5 cm, vikt 140 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, bägare, bestick mm, total vikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Cigarrsnoppare, 2 st, stål respektive stål och sterlingsilver, l 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch, silver, lövformad med fjädrande hängen, stämplad Råström & Carlman, Stockholm 1954, h 5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, svartlackerat trä med silverkrycka, så kallat spanskrör, jugend, sekelskiftet 1900, stämplad Södermalms Guldsmedsaffär 1904, l 90 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, höjd 18 cm, fyllda
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Stockholm, höjd 13 cm, fyllda
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti smycken, bijouterier mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Örhängen, 18 karat, med pärlor, 2 + 2 st, vikt 4,1 gram, 1 spärr saknas
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skjortknappar 14 karat
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, innerdiameter 18 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 2,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silverskedar, vikt 155 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kedja 14 karat rödguld, lås ej guld, vikt 6,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Malmö Guldsmedsverkstad Malmö 1961, vikt 40,2 gram
Slutpris20 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris7 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Dahomey (Benin), mynt, finsilver, 1000 Francs 1971, vikt 51,5 gram
Slutpris350 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Parti mynt mm, delvis silver, total silvervikt cirka 175 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armring, stel, 18 karat rödguld, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö, innerdiameter 7 cm, vikt 14,6 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, ringformade, svenska importstämplar 1925, total vikt 2,1 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld, kulformat, oidentifierade stämplar, dia 17 mm, total vikt 5,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, stämplad Kristianstad 1944, innerdiameter 20 mm, vikt
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med cdabochonslipad ametist respektive månsten, stämpad Gustav Dahlgren Malmö, innerdiameter 19 mm, vikt 5,4 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 3 facettslipade, vita safirer, stämplad Cesons Göteborg, innerdiameter 18 mm, vikt 4,3 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hänge, 18 karat rödguld, lyckohänge, dekor av hästsko och talet 13, vikt 1,7 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
4 delar 18 karat rödguld, 2 örhängen samt 2 hängen, total vikt 8,2 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld med vita och röda stenar, total vikt 5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld, Nefertite, testar för 18 k
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Hallbergs Köping 1961, vikt 37,7 gram
Slutpris19 000 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Halskedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, hänget stämplat Ceson Göteborg, kedjan svenska importstämplar, total vikt 46,7 gram
Slutpris22 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK