Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
2
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
4
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
14
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
16
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
17
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
19
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
20
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
35
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
36
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
37
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
38
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
39
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
40
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
48
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
57
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
118
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm
121
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
122
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm
124
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
125
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
143
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
149
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
150
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
163
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
182
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Väggskulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Buddhahuvuden, Thailand, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm
184
Väggskulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Buddhahuvuden, Thailand, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, bemålad konstmassa, sittande buddhor, modern tillverkning, h 60 cm, 1 med nagg
191
Skulpturer, 1 par, bemålad konstmassa, sittande buddhor, modern tillverkning, h 60 cm, 1 med nagg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
214
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
243
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
246
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
250
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
255
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
268
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
278
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
339
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
373
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
424
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
435
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
467
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
475
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
481
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
511
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
536
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
562
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
566
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
567
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
656
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
684
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.