Laddar...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
- SkulpturRensa filter
2
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, dubbelt etikettsignerad, h 15 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, h 7 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
14
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
16
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
17
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
19
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
20
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
35
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
36
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
37
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
38
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
39
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
40
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
48
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
57
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
118
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
121
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
122
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
124
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
125
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
143
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
149
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
150
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
163
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
182
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
184
Väggskulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Buddhahuvuden, Thailand, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
191
Skulpturer, 1 par, bemålad konstmassa, sittande buddhor, modern tillverkning, h 60 cm, 1 med nagg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
214
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
243
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
246
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
250
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
255
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
268
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
278
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
339
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
373
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
424
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
435
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
467
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
475
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
481
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
511
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
536
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
562
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
566
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
567
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
656
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
684
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.