Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, olja, "Grottmålning", signerad och daterad 1964, 31 x 44 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Johansson, Ragnar, olja, komposition, "Vinterstorm" signerad, 46 x 33 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Butler, Augustus, litografi, handkolorerad "Drummond Castle", 1800-tal,  tryckt hos Stannard & Dixon, totalt mått inklusive ram 38 x 28 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergmann, Walter, akvarell, Klostergatan Lund, signerad och daterad 1920, smärre skador
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tjufäktningsposter, litograferad, Palma de Mallorca 1964,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gillet, Roger-Edgar, olja, komposition, signerad och daterad 61, yttermått inklusive ram 83 x 62 cm
Slutpris17 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bouvier de Cachard, Régis, efter honom, bemålat offset, stilleben, signerad och daterad 1964, 75 x 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Miotte, Jean, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 37/50, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, skeppsporträtt av briggen Johnny af Stockholm framför Kronborgs Slott, , signerad EW och daterad 1870, 45 x 60 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, musselplockerskor, otydligt signerad, 25 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Munch, Edward, efter honom, poster, offset (på litografi?), Madonnan, synlig pappersstorlek 65 x 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 48 x 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd italiensk konstnär, gouache, "Promessi Sposi", efter romanen av Alessandro Manzoni, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, olja, klippor, signerad, 30 cx 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering34 000 - 36 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK