Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
- BelysningRensa filter
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, brunlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 40 cm, raster saknas
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, brunlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 25 cm, raster saknas
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, svart plast, Tuben, l 80 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Gnosjö Konstsmide, bordslampor, 1 par, mässing, så kallade kullampor, modell 2095, 1960-70-tal, h exklusive skärm 45 cm, inklusive original textilskärm 68 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, bordslampa, delvis grönlackerad mässing, h 53 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Herstal, golvlampa, krom och rödlackerad metall, "Diva", etikettmärkt, h 133 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Tom Dixon, taklampa, kopparfärgad plast, höjd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Globen AB, taklampa, glas och metall, sk Tiffanystil, diameter 38 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampa, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerad, h 19 cm, brukspatina
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, vägglampor/ytterbelysnnigar, 1 par, koppar, "Tratten", design 1964, etikettmärkta, h 25 cm, brukspatina
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, taklampa "Mars", brunlackerad plast, diameter 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, total höjd 55 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Taklampa, metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, total h 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
SlutprisInga bud
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, taklampa, mässing och glas, 1960-70-tal, etikettmärkt, höjd 60 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Örsjö, taklampa, mässing, diameter 46 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK