Laddar...
233
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
240
Väggur, Junghans, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
241
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
251
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
252
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
260
Nålask, silver (?) och pärlemor, sekelskiftet 1800, spetsoval med graverad dekor, l 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
272
Parti klockdelar, 1 låda
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
275
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
276
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
278
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
280
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
281
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
311
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
312
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
313
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
315
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
318
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
322
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
356
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
362
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
370
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
373
Okänd designer för Datelli, weekendbag, oljecanvas med läderdetaljer, bredd 53 cm, normalt bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
384
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
392
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
394
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
395
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
397
Okänd designer för nysilverfabriken Aurora, matbestick, nysilver, i schatull
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
400
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
422
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
423
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
436
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
440
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
445
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
464
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
465
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
467
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
469
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
470
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
480
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
482
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
484
Bordständare, svartglaserad keramik och metall, Evanus, Japan, 1900-talets mitt, dekor av katt och bordslampa, h 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
499
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
523
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
524
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
527
Leksak, mässing, elefant med ryttare på hjul, Indien, 18-1900-tal, h 14 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
528
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
531
Bestick, nysilver, cirka 80 delar, GAB, 1900-talets 2 hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
535
Tidningar, urklipp, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.