Laddar...
1
Kaminuppsats, 3 delar, förgylld metall och vit marmor, Louis XVI-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 kandelabrar, dekor av amoriner, mor med barn mm, gjuten signatur Bureaud (?),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
2
Solfjäder, elfenben, Japan, Meiji (?) 1900-talets 1 hälft, l 13 cm, sidenband saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
19
Aalto, Alvar för Artek, spegel, ljus björk, modell 192, design 1939, stämpelsignerad, 120 x 50 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
22
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Denmark, Norway, Finland, England, 1700-talets början, synlig pappersstorlek 18 x 21 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
24
Bokstöd, 1 par, skuret trä, art-déco, 1920-tal, dekor av örnar, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
25
Spegel, bronserat trä och stuck, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler, seraf mm, h 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
40
Leksakshund, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, l inklusive svans i tagel 37 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
41
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
50
Fartygsmodell på ställning, Lilla Dan, Svendborg, 1900-talets mitt, l 67 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
76
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
77
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
79
Julgranstopp, slipad kristall, Waterford Crystal, Irland, 1900-talets 2 hälft, h 27 cm, i originaletui
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
81
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, höjd 95 cm, ställning med skada
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
84
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
88
Handskskrin, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, reliefdekor av personer mm efter Rembrandt, invändig, röd sidenbeklädnad, l 24 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
101
Golvur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 1 hälft, urverk signerat AAS Mora, h 195 cm. senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
103
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
107
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
108
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
110
Parti beslag, mässing, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
119
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, vas med hänklar, förgylld brons, art-nouveau, sekelskiftet 1900, reliefdekor av kvinnoansikte och vallmo, märkt 47, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
126
Parti bestick, nysilver
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
144
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
146
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
151
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
152
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
153
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
156
Lewis, David för B&O, cd-växlare BeoSound 9000, design 1996, fjärrkontroll medföljer
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
157
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
158
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
162
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
163
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
172
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
173
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
175
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
179
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
181
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
193
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
195
Bilbana, Märklin
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
202
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
203
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
204
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
205
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
210
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
212
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
213
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
217
Paraplyställ, svarvad ek och koppar, 1900-talets 1 hälft, höjd 72 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
226
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.