Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
243
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
259
Sinnemark, Rolf för Rörstrand, thekanna, porslin, "Cube", modellnummer 403, dekor i svartvit dekor, h 19 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
261
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
268
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
274
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
283
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
302
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
305
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
316
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
317
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
344
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
351
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1/15, h 23 cm, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
354
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
360
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
369
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
424
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
425
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
426
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
427
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
428
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
429
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
430
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
433
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
435
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
444
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
471
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
476
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
477
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
478
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
496
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
497
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
506
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
511
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
512
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
513
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
516
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
517
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
534
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
536
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
537
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
542
Persson, Inger för Rörstrand, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, signerade, h 20 respektive dia 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
560
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
566
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
575
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
582
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
594
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
604
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
605
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.