Laddar...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Avslutad
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
243
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sinnemark, Rolf för Rörstrand, thekanna, porslin, "Cube", modellnummer 403, dekor i svartvit dekor, h 19 cm
259
Sinnemark, Rolf för Rörstrand, thekanna, porslin, "Cube", modellnummer 403, dekor i svartvit dekor, h 19 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
261
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
268
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
274
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
283
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
302
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
305
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
316
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
317
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
344
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1/15, h 23 cm, 1 med lagning
351
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1/15, h 23 cm, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
354
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
360
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
369
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
424
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
425
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
426
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
427
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
428
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
429
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
430
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
433
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
435
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
444
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
471
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
476
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
477
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
478
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
496
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
497
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
506
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
511
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 23 cm
512
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 23 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm
513
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
516
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
517
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
534
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
536
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
537
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Persson, Inger för Rörstrand, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, signerade, h 20 respektive dia 30 cm
542
Persson, Inger för Rörstrand, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, signerade, h 20 respektive dia 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
560
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
566
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
575
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
582
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
594
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
604
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
605
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.