Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Halskedja, 14 karat rödguld, utländska stämplar, l 44 cm, vikt 12,9 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar, stämplade Axel Lundqvist Stockholm 1940, vikt 1,9 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar, 1 par, silver, 1900-talets 1 hälft, stående par, svenska importstämplar, h 4 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver; skedar mm, total vikt cirka 500 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armband, 18 karat rödguld, dekor av meanderbård, utländska stämplar, l 18 cm, vikt 15 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 560 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hänge med kedja samt klämma, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jensen, Georg, egen verkstad, Köpenhamn, sockertång, sterlingsilver, modellnummer 131, stämplad 1910-25, svensk importstämpel efter 1912
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Smyckesskrin, silver, kulhamrad dekor, svenska importstämplar 1931, l 14 cm, initialer GH eller HG
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fat, silver, profilerat brätte, stämplat Berndt Erlandsson Kristianstad 1919, dia 26 cm, vikt 360 gram, gåvogravyr
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti silver, bestick och medaljer, total vikt 390 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hultberg, AC, egen verkstad, Bromma, armring, silver, stämplad 1974, innerdiameter 6 cm, vikt 70 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bägare Tore Eldh för Cesons, gräddkanna stämplad Stockholm 1863 samt saltkar, sterlingsilver med blå glasinsats, Chester, total silvervikt 150 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ströbössa, sterlingsilver, George III-stil, stämplad E S Barnsley & Co, Birminghamh 1904, h 18 cm, vikt 175 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ströbössa, sterlingsilver, otydliga stämplar Chester 1898 (?), h 15 cm, vikt 120 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salt samt pepparkar, sterlingsilver, S Kirk & Son Inc, Baltimore, USA, total vikt ca 120 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skepparpipa, sterlingsilver, märkt Lars Ekelund Yacht Manitou 1937-38, l 14 cm, vikt 25 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nattvardstyg, 3 delar, sterlingsilver, George Unite Birmingham, 1800-talets mitt, kalk, paten samt kanna, h 9 respektive dia 7 cm, total vikt 130 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Tiffany & Co, kanna, sterlingsilver med rottinglindad hänkel, modellnummer 59, h 14 cm, vikt 295 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, manuell, serienummer 3779861 (1974)
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Bering, quartz, medf ask samt garantibevis
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Omega Constellation, quartz
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Eldh, Tore för Cesons, theskedar, 12 st, silver, "Princess", total vikt 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver; mynt samt bläckpenna, total vikt cirka 90 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XV Johan, med originalband
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris38 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris40 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", stämplad 1970, hänge h 9 cm, kedja total l 70 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Cigarettetui, förgyllt silver, kulhamrad dekor, pålagt monogram för Carin von Möller née Tersmeden, Skottorps Slott, h 9,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockerskrin, silver, Tyskland, senempire, 1800-talets mitt, volutformade ben, krönande pumpa, rudimentära stämpla, l 15 cm, vikt 320 gram, nyckel saknas
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Persson, Sigurd, egen verkstad, ring, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Helsingborg 1963, innerdiameter 16 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4 delar silver; skrin, cigarettetui samt 2 skedar, total vikt 300 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK