Laddar...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Avslutad
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
41
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
83
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm
85
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Barcelona, golvlampa, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 130 cm
89
Okänd designer för Barcelona, golvlampa, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 130 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Barcelona, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 32 cm
90
Okänd designer för Barcelona, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elidus, golvlampa, mässing, 2 justerbara ljuspunkter, 1 raster defekt, höjd ca 130 cm
105
Okänd designer för Elidus, golvlampa, mässing, 2 justerbara ljuspunkter, 1 raster defekt, höjd ca 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
124
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hallampa. svärtat smide med läderskärm, 1920-30-tal, total h 50 cm
135
Hallampa. svärtat smide med läderskärm, 1920-30-tal, total h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundgren-Carlgren, Marie och Strandberg, Kina, lampa, svartlackerad metall, "Elflugan", design 1997, etikettmärkt, l 32 cm, i originalförpackning
137
Lundgren-Carlgren, Marie och Strandberg, Kina, lampa, svartlackerad metall, "Elflugan", design 1997, etikettmärkt, l 32 cm, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
154
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
174
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
184
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
203
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
232
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
245
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
282
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
285
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
293
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
301
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
304
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
316
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
317
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
343
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
354
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
385
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
386
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering60 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
387
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
388
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
389
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
418
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
435
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
444
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
472
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
479
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, koppar samt bärnstensfärgat glas, 1900-talets början, höjd 170 cm
526
Okänd designer, golvlampa, mässing, koppar samt bärnstensfärgat glas, 1900-talets början, höjd 170 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
552
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Konsthantverk AB Tyringe, takplafonder, 1 par, modell 3631, plast, vitlackerad metall och trä, diameter 45 cm
581
Okänd designer för Konsthantverk AB Tyringe, takplafonder, 1 par, modell 3631, plast, vitlackerad metall och trä, diameter 45 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
591
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur/bordslampa, ägg, h 23 cm
678
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur/bordslampa, ägg, h 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
682
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och konstmassa, så kallad Tiffanystil, modern tillverkning, h 39 cm
741
Bordslampa, metall och konstmassa, så kallad Tiffanystil, modern tillverkning, h 39 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vägglampor, 4 st, mässing, Marocko, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
745
Vägglampor, 4 st, mässing, Marocko, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, bronserad och förgylld modell, dekor av tempeldansare, orientaliska, modern tillverkning, h inklusive skärmar 50 cm, sladdar klippta
768
Bordslampor, 1 par, bronserad och förgylld modell, dekor av tempeldansare, orientaliska, modern tillverkning, h inklusive skärmar 50 cm, sladdar klippta
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, patinerad brons med rosa glaskupa, art-déco, 1920-tal, h 21 cm
804
Okänd designer, bordslampa, patinerad brons med rosa glaskupa, art-déco, 1920-tal, h 21 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.