Specialauktion Balinesisk konst, del 2
23/5 12 - 19
24/5 12 - 17
25/5 kl 17
- SkulpturRensa filter
Okänd Balinesisk konstnär, skulpturer/väggreliefer, 1 par, skuret trä och bemålat trä, Shiva (?) på lotustron, höjd 101 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, byst, skulpterat trä, porträtt av Gajah Mada, signerad Sutapa, daterad 2001 samt med proveniens Siadja Gallery, h 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och svartmålat trä, stegrande häst, h 76 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sadia, N Y, skulptur/väggrelief, skuret trä, kvinnoansikte, signerad Bali, höjd 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, signerad I B Alit Bali, h 115 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, 2 tranor, signerad Winaya (?), etikett från Nyoman Sumertha Gallery, höjd 100 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, kvinna med solfjäder, signerad Puja, h 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande man, signerad I B Alit, höjd 73 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, knästående kvinna, signerad I B Alit Bali, höjd 92 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, häst, h 156 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/relief, skuret trä, kvinna i traditionell dräkt, h 47 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, dekorelement, 1 par, skuret och bemålat trä, tempeldanserskor, h 93 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande man, signerad I B Alit, höjd 72 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sukra, Ind, skulptur, skuret tär, signerad Ubud Bali Sumerta Gallery, h 64 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Maja, AT, skulptur, skuret trä, signerad Bali, h 38 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande hästar, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 110 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , sittande akt, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinnor, signerad I B Alit Bali, h 82 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, liggande kvinna, signerad Lastika Bali, l 106 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, ansikten, höjd 75 resp 95 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, tupp, höjd 122 cm, lagning
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/relief, dekor av hästar, signerad Nyoman Sumerta Gallery, Ubud Bali, längd 163 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK