Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, "Action Planet Robot", Ko-Yoshia, Japan, 1950-tal, h 22 cm
496
Mekanisk leksak, litograferad plåt, "Action Planet Robot", Ko-Yoshia, Japan, 1950-tal, h 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
497
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksak, Steiff, nyckelpiga, längd 52 cm
499
Leksak, Steiff, nyckelpiga, längd 52 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 76 cm
501
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 76 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
502
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, "Kokomo Jr", Wagner för Max Carl, Tyskland, 1900-talets mitt, h 25 cm
503
Mekanisk leksak, "Kokomo Jr", Wagner för Max Carl, Tyskland, 1900-talets mitt, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, med etikett från Lysbergs Halmstad, l 47 cm
504
Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, med etikett från Lysbergs Halmstad, l 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel  42 cm
516
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
531
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bilbana, Märklin
532
Bilbana, Märklin
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
534
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminuppsats, 3 delar, bronserad metall och keramik, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 vaser, polykrom dekor, h 38 respektive 44 cm, ur med skada
537
Kaminuppsats, 3 delar, bronserad metall och keramik, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 vaser, polykrom dekor, h 38 respektive 44 cm, ur med skada
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
546
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
553
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Långpipor, 2 st, porlin, metall och trä, USA, ca 1900, 31 - 52 cm
556
Långpipor, 2 st, porlin, metall och trä, USA, ca 1900, 31 - 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dockvagn med docka, längd 63 cm
557
Dockvagn med docka, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
562
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm
566
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Docka, Skipper, Mattel Co 1963, i originalförpackning
567
Docka, Skipper, Mattel Co 1963, i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barbie-docka, Mattel Co 1962, höjd 29 cm, i originalförpackning
568
Barbie-docka, Mattel Co 1962, höjd 29 cm, i originalförpackning
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Docka, Allan (Ken's buddy). Mattel 1960, i originalförpackning
569
Docka, Allan (Ken's buddy). Mattel 1960, i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti Barbie-kläder
570
Parti Barbie-kläder
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modellbilar, 6 st, metall, Burago, Italien, 1900-talets 2 hälft, bland annat Ferrari F40 och Testarossa
577
Modellbilar, 6 st, metall, Burago, Italien, 1900-talets 2 hälft, bland annat Ferrari F40 och Testarossa
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
593
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
604
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
605
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
606
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
607
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
608
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
609
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
614
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
615
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
616
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti nötknäppare
622
Parti nötknäppare
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
5 delar rostfritt stål, Georg Jensen, ljusstakar, bland annat Bloom och Seasons
631
5 delar rostfritt stål, Georg Jensen, ljusstakar, bland annat Bloom och Seasons
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
646
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
647
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, bemålat trä och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, flankerande lotuskolonetter, h 80 cm, renoverad
648
Spegel, bemålat trä och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, flankerande lotuskolonetter, h 80 cm, renoverad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
649
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
651
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sadel, Stubben
654
Sadel, Stubben
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sadel, Kiefer
655
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kärl med lock, laggat trä med metallbeslag, allmogearbete, 1800-tal, h 25 cm
658
Kärl med lock, laggat trä med metallbeslag, allmogearbete, 1800-tal, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, förgylld och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 119 cm, nagg
683
Spegel, förgylld och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 119 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000C, jubileumsmodell, förefaller oanvänd, i originalförpackning, bruksanvisning medföljer
692
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000C, jubileumsmodell, förefaller oanvänd, i originalförpackning, bruksanvisning medföljer
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000C, jubileumsmodell, förefaller oanvänd, i originalförpackning, bruksanvisning medföljer
693
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000C, jubileumsmodell, förefaller oanvänd, i originalförpackning, bruksanvisning medföljer
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
698
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.