Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
496
Mekanisk leksak, litograferad plåt, "Action Planet Robot", Ko-Yoshia, Japan, 1950-tal, h 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
497
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
499
Leksak, Steiff, nyckelpiga, längd 52 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
501
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 76 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
502
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
503
Mekanisk leksak, "Kokomo Jr", Wagner för Max Carl, Tyskland, 1900-talets mitt, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
504
Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, med etikett från Lysbergs Halmstad, l 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
516
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
531
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
532
Bilbana, Märklin
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
534
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
537
Kaminuppsats, 3 delar, bronserad metall och keramik, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 vaser, polykrom dekor, h 38 respektive 44 cm, ur med skada
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
546
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
553
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
556
Långpipor, 2 st, porlin, metall och trä, USA, ca 1900, 31 - 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
557
Dockvagn med docka, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
562
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
566
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
567
Docka, Skipper, Mattel Co 1963, i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
568
Barbie-docka, Mattel Co 1962, höjd 29 cm, i originalförpackning
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
569
Docka, Allan (Ken's buddy). Mattel 1960, i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
570
Parti Barbie-kläder
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
577
Modellbilar, 6 st, metall, Burago, Italien, 1900-talets 2 hälft, bland annat Ferrari F40 och Testarossa
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
593
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
604
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
605
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
606
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
607
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
608
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
609
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
614
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
615
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
616
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
622
Parti nötknäppare
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
631
5 delar rostfritt stål, Georg Jensen, ljusstakar, bland annat Bloom och Seasons
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
646
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
647
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
648
Spegel, bemålat trä och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, flankerande lotuskolonetter, h 80 cm, renoverad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
649
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
651
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
654
Sadel, Stubben
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
655
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
658
Kärl med lock, laggat trä med metallbeslag, allmogearbete, 1800-tal, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
683
Spegel, förgylld och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 119 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
692
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000C, jubileumsmodell, förefaller oanvänd, i originalförpackning, bruksanvisning medföljer
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
693
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000C, jubileumsmodell, förefaller oanvänd, i originalförpackning, bruksanvisning medföljer
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
698
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.