Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
525
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
526
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
530
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
533
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
564
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jardinière/champagnekylare, flintgods, dekor av vinrankor, längd 29 cm, mindre skada
574
Jardinière/champagnekylare, flintgods, dekor av vinrankor, längd 29 cm, mindre skada
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
594
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
596
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
599
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
611
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
612
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
617
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
618
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
619
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, champagneglas, 18 st, modell "B6", slipad dekor av stjärnor, h 18 cm
626
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, champagneglas, 18 st, modell "B6", slipad dekor av stjärnor, h 18 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, 25 st , modell "B6", slipad dekor av stjärnor, selters, likör- samt starkvinsglas
627
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, 25 st , modell "B6", slipad dekor av stjärnor, selters, likör- samt starkvinsglas
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti glas; Kosta Boda/Boda Nova, 11 cognacskupor, 7 ölglas samt 10 snapsglas
628
Parti glas; Kosta Boda/Boda Nova, 11 cognacskupor, 7 ölglas samt 10 snapsglas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
629
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
630
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
632
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, 8 champagne- samt 11 ölglas, 'Chateau', design 1981
633
Vallien, Bertil för Kosta Boda, 8 champagne- samt 11 ölglas, 'Chateau', design 1981
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti konstglas, 6 delar, bland annat Bertil Vallien och Paul Hoff
634
Parti konstglas, 6 delar, bland annat Bertil Vallien och Paul Hoff
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
635
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rosendahl för Hermann A Kähler, vas, glaserat lergods med silverränder, "Omaggio", signerad, höjd 31 cm
636
Rosendahl för Hermann A Kähler, vas, glaserat lergods med silverränder, "Omaggio", signerad, höjd 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
637
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
652
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti konstglas; 2 delar Tulip, Ulrica Hydman Vallien, 1 ljusstake Kjell Engman samt 1 vas, Favor
656
Parti konstglas; 2 delar Tulip, Ulrica Hydman Vallien, 1 ljusstake Kjell Engman samt 1 vas, Favor
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, modell snarlik Flora Dania. genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
659
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, modell snarlik Flora Dania. genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sabattini, Lino & Doege, Brigitte för Rosenthal, vas, porslin, polykrom blomdekor, signerad, h 23,5 cm
660
Sabattini, Lino & Doege, Brigitte för Rosenthal, vas, porslin, polykrom blomdekor, signerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, marmeladburk med lock och underfat, glaserat flintgods, 1920-30-tal, fat dia 19 cm
663
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, marmeladburk med lock och underfat, glaserat flintgods, 1920-30-tal, fat dia 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
678
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
679
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, djur, polykrom underglasyrdekor
680
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, djur, polykrom underglasyrdekor
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
681
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
682
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
2 delar, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i Kantonemalj, skålfat respektive kanna för risvin, l 27 respektive h 10 cm, lock saknas
687
2 delar, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i Kantonemalj, skålfat respektive kanna för risvin, l 27 respektive h 10 cm, lock saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, glaserat flintgods, barn, h 6 - 13 cm
688
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, glaserat flintgods, barn, h 6 - 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka på strand, modellnummer 1229, design 1924, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
694
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka på strand, modellnummer 1229, design 1924, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
695
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
696
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.