24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
- Glas och porslinRensa filter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière/champagnekylare, flintgods, dekor av vinrankor, längd 29 cm, mindre skada
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, champagneglas, 18 st, modell "B6", slipad dekor av stjärnor, h 18 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, 25 st , modell "B6", slipad dekor av stjärnor, selters, likör- samt starkvinsglas
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti glas; Kosta Boda/Boda Nova, 11 cognacskupor, 7 ölglas samt 10 snapsglas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, 8 champagne- samt 11 ölglas, 'Chateau', design 1981
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti konstglas, 6 delar, bland annat Bertil Vallien och Paul Hoff
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Rosendahl för Hermann A Kähler, vas, glaserat lergods med silverränder, "Omaggio", signerad, höjd 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti konstglas; 2 delar Tulip, Ulrica Hydman Vallien, 1 ljusstake Kjell Engman samt 1 vas, Favor
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, modell snarlik Flora Dania. genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabattini, Lino & Doege, Brigitte för Rosenthal, vas, porslin, polykrom blomdekor, signerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, marmeladburk med lock och underfat, glaserat flintgods, 1920-30-tal, fat dia 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
2 delar, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i Kantonemalj, skålfat respektive kanna för risvin, l 27 respektive h 10 cm, lock saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK