Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
2
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm
4
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
11
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 12 cm
18
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
19
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
20
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, porslin, isbjörnar; 2 Knud Kyhn för Royal Copenhagen, 1 Niels Nielsen för B&G, l 11 - 19 cm
51
Figuriner, 3 st, porslin, isbjörnar; 2 Knud Kyhn för Royal Copenhagen, 1 Niels Nielsen för B&G, l 11 - 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, aborre, ur serien "Stim", signerad, längd 40 cm
52
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, aborre, ur serien "Stim", signerad, längd 40 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 20 cm
59
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
103
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
106
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
109
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, lejoninna, modellnummer 804, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm
110
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, lejoninna, modellnummer 804, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti Iittala, kaffekoppar med fat, Kastehelmi mm
111
Parti Iittala, kaffekoppar med fat, Kastehelmi mm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Hanne" (blommig), modell 1219, polykrom underglasyrdekor, höjd 21 cm
115
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Hanne" (blommig), modell 1219, polykrom underglasyrdekor, höjd 21 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
119
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
121
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
123
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grön respektive röd glasmassa, signerade, höjd 14 cm
124
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grön respektive röd glasmassa, signerade, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
134
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm
135
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Martinsson, Eva-Lena för Skruf, skulptur på träsockel, tupp, polykrom glasmassa, signerad, tot höjd 39 cm
136
Martinsson, Eva-Lena för Skruf, skulptur på träsockel, tupp, polykrom glasmassa, signerad, tot höjd 39 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor i guld, sign, höjd 25 cm
137
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor i guld, sign, höjd 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
138
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Iittala, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, signerad, l 28 cm
139
Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Iittala, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, signerad, l 28 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Tiger", signerad, höjd 36 cm
140
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Tiger", signerad, höjd 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
144
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Gärdsmyg, Australisk", modell 1315, polykrom underglasyrdekor, höjd 9,5 cm
147
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Gärdsmyg, Australisk", modell 1315, polykrom underglasyrdekor, höjd 9,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figuriner 7 st, porslin,  sittande, virkande Amagerflickor, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15-23 cm
148
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figuriner 7 st, porslin, sittande, virkande Amagerflickor, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15-23 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Herdepojke, modellnummer 1659, polykrom underglasyrdekor, design 1914, h 30 cm
149
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Herdepojke, modellnummer 1659, polykrom underglasyrdekor, design 1914, h 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm
150
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnummer 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
151
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnummer 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2225, h 29 cm
152
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2225, h 29 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar
153
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
161
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figuriner 1 par, porslin, Siameskatter, modellnr 3281 (142), polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
162
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figuriner 1 par, porslin, Siameskatter, modellnr 3281 (142), polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
163
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, porslin, B&G, ; 2 Jens Peter Dahl Jensen, 1 Knud Kyhn, l 18 - 20 cm
164
Figuriner, 3 st, porslin, B&G, ; 2 Jens Peter Dahl Jensen, 1 Knud Kyhn, l 18 - 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
167
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
168
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
170
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm
216
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
217
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
219
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
222
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
237
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm
242
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hennix, Margaretha för Pukeberg, karaff/vas, glas, dekor i svart underfång, etikettmärkt, höjd 42 cm
243
Hennix, Margaretha för Pukeberg, karaff/vas, glas, dekor i svart underfång, etikettmärkt, höjd 42 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.