Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, glas, "Zvizz", dekor av horisontella, gröna, linjer, etikettmärkt, h 27 cm
244
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, glas, "Zvizz", dekor av horisontella, gröna, linjer, etikettmärkt, h 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
246
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 6 st, dekor av djur, höjd 22 cm
266
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 6 st, dekor av djur, höjd 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
270
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
271
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
272
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
273
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
295
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
296
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick",   höjd 15 cm
299
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick", höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
300
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
301
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
302
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
315
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
320
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
328
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
335
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
340
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
345
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Veronese, vas, keramik, egypticerande stil, sekelskiftet 2000, höjd 21 cm
348
Okänd designer för Veronese, vas, keramik, egypticerande stil, sekelskiftet 2000, höjd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
355
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat. glaserat stengods, signerad, längd 42 cm
356
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat. glaserat stengods, signerad, längd 42 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
357
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
358
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
369
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 10 cm
370
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
371
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
380
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
392
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
422
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
423
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
428
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, Japan, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av bl a Koifiskar, diameter 31 cm
435
Fat, Japan, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av bl a Koifiskar, diameter 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imarifärger, diameter 22 cm
437
Skålfat, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imarifärger, diameter 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
447
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1317, h 23 cm
452
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1317, h 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dreutler, Hanne och Zirnsack, Arthur för Studio Åhus, ljusstake/skulptur, glas, signerad, höjd 26 cm
454
Dreutler, Hanne och Zirnsack, Arthur för Studio Åhus, ljusstake/skulptur, glas, signerad, höjd 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, fågel, etikettsignerad, höjd 21 cm
457
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, fågel, etikettsignerad, höjd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
460
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
487
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 3 + 1 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 14 respektive 16 cm
488
Ytterkrukor, 3 + 1 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 14 respektive 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 + 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 respektive 13 cm
489
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 + 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 respektive 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
507
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
517
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
518
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.