Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
244
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, glas, "Zvizz", dekor av horisontella, gröna, linjer, etikettmärkt, h 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
246
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
266
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 6 st, dekor av djur, höjd 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
270
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
271
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
272
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
273
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
295
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
296
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
299
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick", höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
300
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
301
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
302
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
315
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
320
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
328
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
335
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
340
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
345
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
348
Okänd designer för Veronese, vas, keramik, egypticerande stil, sekelskiftet 2000, höjd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
355
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
356
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat. glaserat stengods, signerad, längd 42 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
357
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
358
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
369
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
370
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
371
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
380
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
392
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
422
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
423
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
428
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
435
Fat, Japan, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av bl a Koifiskar, diameter 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
437
Skålfat, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imarifärger, diameter 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
447
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
452
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1317, h 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
454
Dreutler, Hanne och Zirnsack, Arthur för Studio Åhus, ljusstake/skulptur, glas, signerad, höjd 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
457
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, fågel, etikettsignerad, höjd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
460
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
487
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
488
Ytterkrukor, 3 + 1 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 14 respektive 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
489
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 + 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 respektive 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
507
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
517
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
518
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.