Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
310
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
312
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
329
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
331
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
336
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
338
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
346
Cadovius, Poul för Cado System, väggskåp, palisander/glas, bredd 80 cm, upphängningshål fyllda
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
350
Ekselius, Karl Erik för JOC, Vetlanda, fåtöljer, 1 par, grå tygklädsel på ram av aluminium, 1960-tal, etikettmärkta
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
352
Nattygsbord, 1 par, trä med vit marmorskiva, Swedish Grace, 1910-20-tal, höjd 70 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
353
Okänd designer för Svensk marmor, hall/sideboard, vitlackerad metall, "Helena", längd 90 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
354
Engström och Myrstrand för Bodafors, nattygsbord, ek, bredd 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
359
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
365
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
382
Matbord, mahogny med 2 ofanerade iläggsskivor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, skivor, tot längd 221 cm, bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
384
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
404
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
416
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
417
Skrivhurts, bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 2 skåp samt 4 lådor i front, längd 81 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
421
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
424
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
425
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
427
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
430
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
441
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
442
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
446
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
448
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
451
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
462
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
469
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
484
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
486
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
508
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
510
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
519
Okänd designer för Ihreborn, soffa, 3-sits, beige tygklädsel, ben av aluminium, längd 212 cm, fläckar, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
520
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
529
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
555
Larsson, Sam för Dux, stolar, 1 par, krom med blå textilklädsel, "Sam", design 1974
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
571
Nattygsbord, 1 par, teak, med tidningshylla i metall, bredd 34 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
573
Damarbetsbord, palisander, oscarianskt, sekelskiftet 1900, låda i sarg, längd 56 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
589
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll", djuphäftad, grön klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
590
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
601
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
602
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
638
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
645
Opsvik, Peter för Stokke, ergonomisk stol, böjträ, Variable
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.